PROSLAVLJEN PRAZNIK USPENIJA PRESVETE BOGORODICE U MANASTIRU LEPAVINI

Proslavljanje Uspenija Presvete Bogorodice u manastiru Lepavini zapocelo je bdenijem uoci praznika, koje je  sluzio iguman manastira, arhimandrit o Gavrilo. Sutradan, na Veliku Gospojinu Visokopreosveceni Mitropolit G. Jovan je u hramu preispunjenom vernicima sluzio Svetu arhijerejsku liturgiju uz sasluzenje

arhimandrita Gavrila, protojereja-stavrofora Zvonka Pilingera, paroha varazdinskog, protojereja Petra Olujica, paroha sisackog, jereja Save Kosojevica, paroha mariborskog i djakona Aleksandra Obradovica. U toku bogosluzenja Njegovo Visokopreosvestenstvo je predao u ime Svetog arhijerejskog Sinoda visoko odlikovanje SPC, Orden Svetog

Save treceg stepena monahinji Ursuli Bras iz manastira Pomerol u

Francuskoj za pokazanu ljubav prema Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi narocito iskazanu pri obnovi manastira Lepavine i drugih pravoslavnih svetinja.

Svecanom praznicnom Bogosluzenju prisustvovao je i Ministar-savetnik Veleposlanstva Ruske Federacije dr. Boris Medvedev i Igor Arzajev savjetnik u Ruskoj Ambasadi u Hrvatskoj.

U svojoj besedi narodu Visokopreosveceni je govorio o znacaju

praznika Uspenija Presvete Bogorodice i primera Njenog zivota kojem treba da podrazavamo. Na kraju bogosluzenja preseceni su slavski

kolaci koje su sa velikom ljubavlju umesile kume manastirske slave gospodja Borka Sajic, gospodja Snezana Petrovic, gospodja Mara Subotic i dr. i procitane litijske molitve.

Nakon bogosluzenja iguman manastira, arhimandrit Gavrilo, je pozvao narod na trpezu ljubavi koja je priredjena u manastirskoj trpezariji. Gost iz Ruske Ambasade Visokopreosveceni je ugostio u manastirskom salonu i pozvao na trpezu ljubavi.

Na kraju trpeze Visokopreosveceni  je takodje poucavao narod o pravilnom zivotu u hriscanskim jevandjelskim vrlinama a slicni razgovori su se vodili i u manastirskom dvoristu gde je narod okruzio Mitropolita i slusao savete i pouke o duhovnom zivotu.

Vecernje bogosluzenje je pocelo u 17 casova. U hramu ispunjenom vernicima sluzio je jerej Savo Kosojevic uz sasluzenje djakona Aleksandra Obradovica, a Visokopreosveceni je na kraju bogosluzenja odrzao poucnu besedu. U kasnim popodnevnim casovima manastirska bratija, svestenici i narod ispratili su svog Arhijereja.