Poseta mitropolita Amfilohija Rusiji

Poslanik bratskog naroda

U sumi u blizini Ekaterinburga, medju velicanstvenim jelama i brezama, u besprekornoj tisini, za nesto vise od tri godine, iznikao je manastir posvecen Svetim Carksim Mucenicima. Danas su kupole vec sedam drvenih hramova – prema broju ovde ubijenih clanova Carske Porodice – usmerene ka Nebu (osmi manastirski hram je podzemni). Tog dana se kroz mrazni vazduh razlegao radosni zvuk zvona, narusivsi svecanu manastirsku tisinu. 5 februara manastir je docekivao Mitropolita Crnogorskog i Primorskog Amfilohija i arhiepiskopa Ekaterinburskog i Verhoturskog Vikentija.

Namesnik manastira jeromonah Sergej (Romanov) i bratija su drage goste docekali sa velikom ikonom svetih Carskih mucenika, portretom Cara-mucenika Nikolaja II i Krstom sa cesticama mostiju, koji je pripadao dinastiji Romanovih. Visokopreosveceni mitropolit Amfilohije (Radovic) je prvi put dosao na Ural da bi se poklonio toj svetoj zemlji, i da bi u prvom redu posetio “carska” mesta, koja su ocuvala uspomenu na svete Carske mucenike. Crnogorski Arhijerej je bio pored poklonog Krsta, koji je postavljen na kraju jame, gde su unisteni ostaci clanova Carske Porodice, kao i u svim manastirskim Crkvama. A u Crkvi svetih Carskih mucenika, Mitropolit Amfilohije koji inace dobro vlada ruskim jezikom se okupljenima obratio sa pozdravom. On je napomenuo da njegovi Pravoslavni sunarodnici sveto postuju prvog

Arhiepiskopa Srpske Crkve – svetog Savu.

- To, sto se desilo sa mostima svetih Carskih mucenika se desilo i sa mostima svetog Save Srpskog, - podvukao je Vladika Amfilohije. – Njegove mosti su se nalazile u manastiru Milesevo, da bi ih 1954 godine Turci preneli u Beograd i spalili. Zasto? Uvideli su da se narod okuplja oko mostiju i da od svetinje dobija snagu i zdravlje. Spaljivanjem mostiju su zeleli da uniste narodnu veru i njegovu buducnost. Ali Boziji Promisao je jaci od ljudskih zamisli. Na tom mestu, gde su spaljene mosti svetog Save iznikao je velicanstveni hram. Kada sam na tom mestu, osecam da je telo svetog Save vaskrslo kroz taj hram u Ime Gospodnje. To isto osecam i ovde. Bezboznici su unistavajuci mosti Carskih mucenika mislili da ce time zavrsiti istoriju Svete Ruske Crkve i da ce izgraditi novo drustvo bez Boga, bez Crkve. Ali evo kako je Gospod ustrojio: na oskvrnjenom mestu zaboravljenom od strane ljudi, gde su unisteni ostaci sedam Carskih mucenika podignuto je sedam Crkava! Eto kako se iz praha ponovo radjaju svete mosti, a kroz njih i Sveta Rusija!

Mitropolit Amfilohije je spomenuo i srpske mucenike novog vremena:

- Tamo na Kosovu su nasi novi mucenici – otac Hariton, koga su nasli obezglavljenog; male devojcice koje su bombardovali svetski mocnici…

Pravoslavni Srbi su se uvek sa velikim postovanjem odnosili prema ruskom Caru. “A mi se s ljubavlju odnosimo prema njima, jer su oni nasa braca, - rekao je jeromonah Sergej (Romanov). – Doslo je vreme da srpski narod ispije casu stradanja, casu nevolja. Daj Boze, da po molitvama svetih Carskih mucenika sudbina tog naroda ne bude tako gorka…”

Mitropolit Crnogorski i Primorski Amfilohije je na molbu naseg dopisnika rekao nekoliko reci specijalno za citaoce i saradnike Pravoslavnog casopisa “Blagovest”.

- Nedavno sam celivao desnicu svetog Jovana Krstitelja, koja je krstila Hrista u Jordanu, - rekao je Vladika. – Ta svetiteljeva ruka nam svima ukazuje put ka pokajanju, i priziva na ispravljanje naseg zivota. Taj preobrazaj nema kraja. Kako kaze sveti Grigorije Niski, jedan kraj ljudskog preobrazaja je – beskonacnost…

Na snimcima: Mitropolit Crnogorski i Primorski Amfilohije; Nastojatelj manastira Carskih mucenika na Ganinoj jami jeromonah Sergej (Romanov) – on je na levoj strani – prati Mitropolita Amfilohija i Arhiepiskopa Ekaterinburskog i Verhoturskog Vikentija u setnji po manastiru

Tatjana Guseljnikova

20.02.2004