Arhijerejska Liturgija u manastiru Lepavini

U Nedelju Mitara i Fariseja 12.februara/30. januara 2006. godine kada nasa Sveta Crkva proslavlja Sveta Tri Jerarha, Svetu Arhijerejsku Liturgiju u svetovavedenjskoj obitelji u manastiru Lepavini je sluzio Njegovo  Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije Gospodin JOVAN uz sasluženje visokoprepodobnog arhimandrita Gavrila igumana

manastira Lepavine i jerodjakona Vasilija, sabrata manastira Lepavine.

Za vreme bogosluzenja Mitropolit Jovan je odrzao besedu o znacaju Svetih tajni ispovesti i pricesca u nasem duhovnom zivotu posebno naglasavajuci skoro nastupajuci Veliki vaskrsnji post ciji je pripremni period poceo od ove nedelje Mitara i fariseja.

Takodje se visokopreosveceni osvrnuo i na problem savremenog zivota i pojavu ucestalosti samoubistava kod mladih. "Gospod je rekao u Sv. Jevandjelju: Svaki greh i hula oprostice se ljudima, a hula na Duha Svetoga nece se oprostiti ljudima" (Mt. 12, 31). Samoubistvo jeste stoga najveci greh jer ne ostavlja izvrsiocu mogucnost pokajanja...

Na kraju Liturgije vernom narodu je podeljena nafora.

Zatim su vernici pozvani na kafu i kolace u manastirsku trpezariju.

Posle kratkog okrepljenja vernici su se ponovo sakupili ispred cudotvorne ikone Presvete Bogorodice Lepavinske gde je o. Gavrilo citao isceliteljske molitve, osvetio stvari, ulje i sol i pozvao sve prisutne na trpezu ljubavi koju su ugotovile vredne ruke bogoljubivih hriscanki.

Za vreme trpeze Njegovo Visokopreosvestenstvo je poucavao narod o hriscanskom zivotu u jevandjelskim vrlinama.

Trebamo se drzati hriscanskog morala i tada ce i nase porodice i mladi ljudi imati radost ovoga prolaznog zivota koji ce svakako jednog dana preliti se u vecnost. Ne smemo svojim delima protiv Boga i zapovesti Njegovih da remetimo svoju dusevnu harmoniju i tako prenosimo svoj unutrasnji nemir na bliznje svoje. Velika je nevolja kad covek ima grizu savesti koja mu neda mira a ne zeli da se izmiri sa Bogom kroz pokajanje i ispovest..." rekao je izmedju ostalog Visokopreosveceni Vladika Jovan.

U popodnevnim casovima uz zvuke zvona primivsi Njegov arhipastirski blagoslov ispratili smo naseg dragog Vladiku na daljna poslusanja koja mu nasa sveta Crkva nalaze.