Arhijerejska Liturgija u manastiru Lepavini

U Nedelju pred Bogojavljenje 16./3. januara 2005. godine kada nasa Sveta Crkva proslavlja Sv. proroka Malahiju i sv. mucenika Gordija Svetu Arhijerejsku Liturgiju u svetovavedenjskoj obitelji u manastiru Lepavini je sluzio Njegovo  Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije Gospodin JOVAN uz sasluženje visokoprepodobnog arhimandrita Gavrila igumana

manastira Lepavine, jerodjakona Vasilija, sabrata manastira Lepavine i djakona Aleksandra Obradovica.

Za vreme bogosluzenja Mitropolit Jovan je odrzao besedu o znacaju predstojecih praznika Krstovdana i Bogojavljenja u nasem duhovnom zivotu. "To su praznici koji nam pruzaju mogucnost naseg osvecenja i ociscenja, praznici kada se vrsi veliko osvecenje bogojavljenske vodice kojom se svi osvecujemo blagodacu Svetoga Duha..." istakao je Visokopreosveceni Vladika.

Istakao je i znacaj Sv. Proroka Malahije i njegova prorocanstva o Sv. Jovanu Krstitelju kao i primer Sv. mucenika Gordija u nepokolebljivom ispovedanju vere i sledovanju Hristu. Na kraju Liturgije vernom narodu je podeljena nafora.

Zatim su vernici pozvani na kafu i kolace u manastirsku trpezariju.

Posle kratkog okrepljenja vernici su se ponovo sakupili ispred cudotvorne ikone Presvete Bogorodice Lepavinske gde je o. Gavrilo citao isceliteljske molitve, osvetio stvari, ulje i sol i pozvao sve prisutne na trpezu ljubavi koju su ugotovile vredne ruke bogoljubivih hriscanki.

Za vreme trpeze Njegovo Visokopreosvestenstvo je poucavao narod o hriscanskom zivotu u jevandjelskim vrlinama isticuci problem savremenog zivota i pojavu ucestalosti samoubistava kod mladih. "Gospod je rekao u Sv. Jevandjelju: Svaki greh i hula oprostice se ljudima, a hula na Duha Svetoga nece se oprostiti ljudima" (Mt. 12, 31). Samoubistvo jeste stoga najveci greh jer ne ostavlja izvrsiocu mogucnost pokajanja...

Trebamo se drzati hriscanskog morala i tada ce i nase porodice i mladi ljudi imati radost ovoga prolaznog zivota. Ne smemo svojim delima protiv Boga i zapovesti Njegovih da remetimo svoju dusevnu harmoniju i tako prenosimo svoj unutrasnji nemir na bliznje svoje. Velika je nevolja kad covek ima grizu savesti koja mu neda mira a ne zeli da se izmiri sa Bogom kroz pokajanje i ispovest..." rekao je izmedju ostalog Visokopreosveceni Vladika Jovan.

U knizi utisaka Visokopreosveceni je zapisao:

"Odsluzili smo Svetu Arhijerejsku Liturgiju uz sasluzenje arhimandrita Gavrila, jerodjakona oca Vasilija i djakona Aleksandra Obradovica iz Zagreba. Odrzao sam i prigodnu propoved okupljenom vernom narodu. Iako je bilo puno praznicnih bogosluzenja redovni posetioci manastira Lepavine došli su na molitvu da se pripremimo za Bogojavljenje, za veliki praznik naseg ociscenja i osvecenja. O. Gavrilo sa svojom bratijom obradovao nas je novim brojem casopisa "Put, Istina i Zivot". Svaki novi broj je sve lepsi i sadrzajniji. Slucaj igumanije Anastasije i monahinje Teodore iz manastira Svete Ane u Donjoj Vrijeski kod Daruvara u velikoj meri je meni poznato jos kad sam bio jeromonah i profesor Bogoslovije u manastiru Krki. Mnogim priloznicima manastira Svete Ane pisao sam zahvalnice za priloge za vreme zidanja manastirskog konaka. Igumanija Anastasija i monahinja Teodora i svi koji su pomagali manastir Svete Ane doprinosili su toj Svetinji da se monaski zivi i da manastir Svete Ane bude "izvor" duhovnog zivota. Danasnji praznik u manastiru Lepavini doziveli smo u duhovnoj radosti i izobilju Bozjeg blagoslova. Lep i suncan dan obasjao je manastir Lepavinu, a u nasa srca uneo veliku radost i dobrotu Bozju".

U popodnevnim casovima uz zvuke zvona primivsi Njegov arhipastirski blagoslov ispratili smo naseg dragog Vladiku na daljna poslusanja koja mu nasa sveta Crkva nalaze.