Arhijerejska Liturgija u manastiru Lepavini

Dana 31./18. januara 2004. na praznik Sv. Atanasija Velikog i Sv. Maksima Arhiepiskopa srpskog, Svetu Arhijerejsku Liturgiju u svetovavedenjskoj obitelji u manastiru Lepavini je sluzio Njegovo  Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije Gospodin JOVAN uz

sasluženje visokoprepodobnog arhimandrita Gavrila igumana manastira lepavine, jeromonaha Dusana (Filipovica), nastojatrelja manastira Reskovica, i jerodjakona Vasilija, sabrata manastira Lepavine.

Za vreme bogosluzenja Mitropolit Jovan je odrzao besedu na temu praznika

posebno se osvrcuci na primer nepokolebljivog svedocenja vere svetog Atanasija Velikog, njegove borbe sa arijevom jeresi, molitvenom zivotu po zakonu Bozjem opisanog u jevandjelskim pricama o  prici o Mitaru i Fariseju, Svadbenoj veceri i Strasnom sudu . Na kraju Liturgije vernom narodu koji su dosli na hodoscasce u manastir Lepavinu predvodjeni Aleksandrom Gvozdenac i Miodragom Maricicem je podeljena nafora.

Zatim su vernici pozvani na kafu i kolace u manastirsku trpezariju.

Posle kratkog okrepljenja vernici su se ponovo sakupili ispred cudotvorne ikone Presvete Bogorodice Lepavinske gde je o. Gavrilo citao isceliteljske molitve, osvetio stvari, ulje i sol i pozvao sve prisutne na trpezu ljubavi koju su ugotovile vredne ruke bogoljubivih hriscanki. Za vreme rucka Mitropolit Jovan se zahvalio igumanu manastira i manastirskom bratstvu na trudu i

poucavao narod hriscanskom zivotu posebno se osvrcuci na danasnji nacin zivota u nemoralu i raznim porocima koje vladaju nasom omladinom, zamiranjem porodice, duhovnim i istorijskim vrednostima naseg naroda  odgovarajuci na pitanja vernika.

Nakon trpeze ljubavi Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit  G. Jovan je otisao da crkveno venca svrsenog bogoslova i kandidata za buduceg svestenika Ugjlesu Pilingera i Slobodanku Strbac u parohijsku crkvu u Bolfanu uz sasluzenje pronemesnika u Vicenci o. Miliovoja Topica i jereja Milomira Gvojica, paroha bjelovarkog. Posle obavljenog crkvenog obreda Njegovo Visokopreosvestenstvo se vratio u manastir Lepavinu i sa bratijom podelio utiske poucavajuci bratiju.