POSETA IZ SRPSKOG BRODA I BOROVA

U subotu, 29. septembra 2001. godine, manastir Lepavinu su posetile dve poklonicke grupe. Protonamesnik Jovan Banovic je doveo vernike iz svoje II. srpsko-brodske parohije, a jerej Milenko Grebic iz II. parohije borovske. Nakon Svete Liturgije, koju su zajednicki odsluzili arhimandrit o. Gavrilo, o. Jovan i o. Milenko, molitveno zajednistvo je nastavljeno pred cudotvornom ikonom Presvete Bogorodice Lepavinske, pred kojom su za okupljene vernike i njihove bliznje molitve citali o. Gavrilo i o. Makarije.

Za trpezom ljubavi je o. Jovan u ime i srpsko-brodskih i borovskih parohijana izrazio zahvalnost: "Draga braco i sestre! Evo dana koga stvori Gospod, radujmo se i veselimo se u njemu. Ovo su reci Svetoga Pisma. I zaista, ovaj dan za nas je radostan iz mnogo razloga. Radostan je zato sto nas je Bog molitvama Svete Bogorodice Lepavinske udostojio dobrim zdravljom i srecom da smo danas dosli u ovu svetu obitelj, da se poklonimo cudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice. Radostan je i zato sto smo se danas na Svetoj Liturgiji, centru naseg hriscanskog zivota, zajedno Bogu pomolili i molitve Presvetoj Bogorodici uzneli za spasenje dusa nasih, za srecu i zdravlje svojih bliznjih i za pokoj dusa umrlih. Radostan je sto nas je bratstvo ovog sv. manastira, na celu za ocem igumanom Gavrilom, docekalo u zdravlju i dobroj sreci. Vidimo, hvala Bogu i Svetoj Bogorodici, da je sveta obitelj ova svakim danom sve lepsa, duhovno jaca... I zato bih se u ime svojih parohijana, vernika iz parohije srpsko-brodske, i u ime prisutne brace iz Borova i svestenika o. Milenka, zahvalio nasem domacinu o. Gavrilu i njegovom bratstvu na ovom srdacnom doceku, na ovoj zajednickoj trpezi ljubavi koju smo sa njima podelili. Da im pozelimo u molitvama svojim srecu, zdravlje i svako dobro, da u svemu uspevaju i da ovu svetu obitelj umnoze, oboze i da nas, ako Bog da, svakim danom, svake nedelje i praznika, pred ovom svetom Ikonom bude sve vise."

O. Milenko je za svoju posetu nasem manastiru sa parohijanima iz Borova rekao da je bila "pravi cas veronauke".

Inace, ovo je u jednoj sedmici bila druga organizovana poseta iz Broda nasem manastiru. U nedelju, 22. septembra, brodski vernici su stigli na poklonjenje Presvetoj Bogorodici Lepavinskoj.