POSETA IZ DARDE I BELOG MANASTIRA

U subotu, 15. septembra 2001. godine, na poklonjenje cudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice Lepavinske stigli su vernici iz Darde i Belog Manastira, zajedno sa svojim parohom o. protojerejem Mihajlom Marijancom, arhijerejskim namesnikom baranjskim. Svetu Liturgiju su sluzili arhimandrit o. Gavrilo i o. Mihajlo, a molitve Presvetoj Bogoridici za sve prisutne i njihove bliznje uznosili su o. Gavrilo i o. Makarije. Za trpezom ljubavi je o. Vasilije upoznao goste sa istorijom manastira, a zatim se o. Mihajlo zahvalio na bratskom gostoljublju:

"U ime vernika, koje je unutrasnja sila dovela na molitvu Bogu, Presvetoj Bogomajci i svetiteljima, zelim ovom prilikom, za ovom trpezom ljubavi, da od srca kazem veliko hvala o. arhimandritu Gavrilu. Veliko hvala na ugovaranju za ovo putovanje, i sto smo na putu imali Bozji blagoslov, da zivi i zdravi dodjemo pod svodove ove svetinje; hvala na razumevanju, prilikom dogovora za susret, da zajedno odsluzimo Bozanstvenu beskrvnu zrtvu i prinesemo darove od svih koji prilazu ovoj svetinji i za sve koji dolaze ovde, koji traze milost Bozju, pomoc Majke Bozje i svetitelja; hvala za molitve koje je citao za vas i za vase mile i drage; hvala i njegovom cestitom i vrednom bratstvu, koje se umnozilo, i da da milostivi Bog da se i dalje umnozava kao sto se pcele u kosnici umnozavaju, zahvaljujuci, kao sto o. Vasilije rece, njegovom ispravnom pristupu obiteljskom manastirskom zivotu i pravilu. Hvala za strpljenje zbog nasih - rekao bih - nepoznavanja svih manastirskih pravila; mislim da se niko nije namerno ponasao nedolicno, ali ovi dobronamerni saveti koje ste culi jesu ustvari vodilja kroz dalji zivot; niko od ljudi nije bez mane i greha, samo jedan Bog. Nama je svojstveno da gresimo; humanum erare est, ljudski je gresiti, ali je ljudski i popravljati se; u tom duhu nam o. arhimandrit govori da pocnemo slusati sta za ovom trpezom treba ciniti. Ovo je prenesena trpeza iz crkve: ono je Casna trpeza, jer se prinosi beskrvna zrtva "od svih za sve", a ovo je trpeza ljubavi koju ostvaruju ljudi dobre volje i zahvaljujuci kojima ova svetinja i zivi, koja je imala mogucnosti da primi, prvo u svoje srce a onda pod svoje svodove danas vas, juce druge, sutra ko zna koje; jer ovde je jedan stalni potok: verni stalno dolaze i obilaze. I slava Bogu da je tako, to je dokaz da je Crkva ziva. Iskreno molim o. arhimandrita da nase nerazumevanje opravda, a ja u ime vase molim oprostaj; i zelim da ova svetinja i nadalje sija ne samo na ovim prostorima, nego i sire. Milost i blagodat Bozja ne mogu se ograniciti ni prostorom ni vremenom, a Majka Bozja, Koja ovde projavljuje bozansku moc Svoga Sina, to ce uciniti. Ovde dolaze iz Nemacke, Kanade, Austrije, sto ste imali prilike da citate u casopisu, koji ova skromna ali bogata duhom monaska zajednica uredjuje i izdaje.

Postovani oce Gavrilo, u ime ovih vernika i svih za koje ste danas citali molitve, od srca Vam zrelim i od Boga prizivam dobro zdravlje i dug zivot, i da se Vasa zajednica i nadalje umnozava, a na dobro nase Crkve i na slavu Bozju."