RAZGOVOR SA PREOSVECENIM EPISKOPOM SREDNJOEVROPSKIM

G. KONSTANTINOM

NEDOVOLJNO JASNA SVEST O CRKVI

- Koji su, prema Vasem misljenju, najznacajniji problemi sa kojima se danas suocava Srpska pravoslavna crkva u celini?

- Misljenja sam da je glavni problem sa kojim se suocava nasa Crkva nedovoljno jasna svest o Crkvi. Crkva nije neki politicki klub ili neko udruzenje gradjana, kako bi mnogi zeleli da vide Crkvu. Mnogi medju njima ne traze sebe u Crkvi, nego traze neku crkvu prema sebi. Zato se susrecemo vrlo cesto sa osporavanjem autoriteta u Crkvi, posebno od onih koji su hriscanske vrednosti upoznali u poznim godinama.

- Da li je Crkva zauzela mesto u drustvu koje joj pripada i kako Vi vidite misiju Pravoslavne crkve u savremenom svetu?

- Ne bih mogao da kazem da se glas Crkve uvazava ni priblizno koliko bi bilo potrebno. Crkva je prisutna u drustvu. Ona uziva veliko poverenje, ali, nazalost, ima vrlo mali uticaj na moralni preobrazaj drustva. Misija Crkve sastoji se u tome ne da ona odlucuje u drustvu, kada su u pitanju politika, kultura, umetnost, zdravstvo, obrazovanje, ekologija i slicno, ali po svim ovim pitanjima trebalo bi da se cuje glas Crkve i da se uvazava njeno iskustvo, kao sto se to desava u tradicionalno hriscanskim zemljama Evrope (Nemacka, Austrija i dr.).

- Da li ste zadovoljni zastupljenoscu Crkve u medijima i sta biste tu menjali?

- Na ovo pitanje ne bih mogao dati neki poseban odgovor, ali bih mogao reci da su vrlo cesto, do neukusa, u sredstvima informisanja prisutni primitivizam, reklamiranje raznih sekti i davanje prostora onima koji mogu da plate za promociju njihovih nehriscanskih i antihriscanskih vrednosti, sto se negativno odrazava na moralno vaspitanje u duhu hriscanske tradicije.

- Koja su, prema Vasem misljenju, prioritetna pitanja u odnosima izmedju Crkve i drzave?

- Jasno regulisanje odnosa izmedju Crkve i drzave, imajuci u vidu da smo mi tradicionalno hriscanska zemlja, gde su se uvek uvazavale i razlike kada su u pitanju tradicionalne Crkve i verske zajednice.

- Koji su najveci problemi sa kojima se suocava Crkva u Vasoj Eparhiji i da li vidite nacin na koji bi se oni mogli resiti?

- Crkva u dijaspori ima svoje specificnosti u odnosu na Crkvu u otadzbini. Pre svega, ta specificnost se ogleda u cinjenici da vise pravoslavnih pomesnih Crkava (Carigradska, Ruska, Srpska, Rumunska, Bugarska, Gruzijska, Ukrajinska, Poljska, i dr.) imaju svoju organizovanu misiju. Ima slucajeva da u jednome gradu ima i vise pravoslavnih episkopa, a da ne govorimo o parohijama i crkvenim opstinama. Pored toga, ne treba da se gubi iz vida da se mi nalazimo na prostorima gde postoje druge tradicionalne hriscanske crkve, Rimokatolicka, Evangelisticka i dr. Clanovi nase Crkve svakodnevno se susrecu sa pripadnicima drugih pravoslavnih Crkava i hriscanskih veroispovesti. Oni su u medjusobnom zivotu oslonjeni jedni na druge. Pravoslavlje sve vise biva prisutno na ovim prostorima i postoji veliko interesovanje za pravoslavno bogosluzenje medju nepravoslavnima. Ova specificnost uslovljena je cinjenicom da ponekad i pravoslavni uzimaju ucesca u tzv. ekumenskim skupovima, na kojima se obicno zajedno procita molitva Gospodnja "Oce nas..." i otpeva poneki stih iz psalama. Ovakav nacin druzenja cesto nailazi na osudu od strane "revnitelja", medju kojima prednjace oni koji svojom sektaskom iskljucivoscu ne priznaju nikakav autoritet Crkve. Pored toga, suoceni smo sa cinjenicom da postoji veliki jaz izmedju prve generacije tzv. gostujucih radnika i njihove dece, koja vrlo cesto imaju jasniju viziju i o Crkvi i o pripadnosti svome narodu od svojih roditelja.

- Sta mislite o crkvenoj stampi? Postoji li izdavacka delatnost u Vasoj Eparhiji? Sta, osim eparhijskih listova, izdajete i sta preduzimate od slicne periodike iz drugih eparhija Srpske pravoslavne crkve ili drugih pomesnih Crkava?

- Crkvena stampa i informatika su vrlo mocno sredstvo u misiji Crkve. Eparhija srednjoevropska nema neku posebno izrazenu izdavacku delatnost kao neke od eparhija u otadzbini, ali je otvorena za sva izdanja Crkve koja koriste uspehu njene misije. Na nivou Eparhije izdaje se kvartalno list "Crkva" namenjen misiji Eparhije srednjoevropske u 11.000 primeraka. Pored toga, postoje i parohijski listovi i casopisi, a vrlo omiljeno glasilo je "Parohijsko pismo", koje izdaje vecina svestenika. Svaka od crkvenih opstina budzetski izdvaja odredjeni iznos u toku godine na ime misije parohije. U toku prosle godine, na nivou Eparhije, za misiju Crkve (crkvena stampa i literatura) utroseno je 422.076,12 DM.

- Sta Vi licno mozete uciniti u Vasoj Eparhiji na povecanju tiraza crkvenih listova i casopisa?

- Tiraz crkvenih listova i casopisa zavisi najvecim delom od problematike kojom se bavi. Kada su u pitanju listovi i casopisi iz otadzbine, misljenja sam da bi njihova citanost bila veca kad ne bi postojale dvojne cene za pretplatnike u zemlji i inostranstvu. Posto je internet sve vise prisutan, smatram da bi vise trebalo da budu citaocima dostupni na ovaj nacin. Takodje mislim da bi trebalo davati vise prostora savremenim pitanjima vezanim za misiju Crkve. Na taj nacin, verujem da bi se povecao tiraz crkvenih listova.

Redakcija

Pravoslavlje, br. 849-850, god. XXXVI, str. 7