CRKVA U FRANKFURTU PROSLAVILA SVOJU SLAVU

- SVETOG LUKU

SLAVLJE ZA SRBE IZ CELE NEMACKE

- Na poziv vladike srednjoevropskog Konstantina, i ove godine gost naslavi bio arhimandrit Gavrilo, staresina manastira Lepavine - U prisustvu brojnih vernika sluzena liturgija i molitva za zdravlje

U prisustvu velikog broja parohijana, u nedelju je u crkvi na Betoven placu u Frankfurtu proslavljen Sveti Luka, crkvena slava. Na poziv ovdasnjih svestenika i vladike srednjoevropskog Konstantina, gost na slavi i ove godine je bio arhimandrit Gavrilo, staresina manastira Lepavine. Zajedno sa domacim parosima, on je u petak sluzio liturgiju, a uvece molitvu za zdravlje. U subotu, na mitrovdanske Zadusnice, posle sluzbe Bozje odrzan je parastos za umrle.

Kako se primecuje, verovatno je prisustvo ovde uvek dragog gosta doprinelo da na slavu dodju i mnogi nasi ljudi iz drugih i udaljenih gradova Nemacke.

Posle liturgije, pricesca i deljenja nafore, pristupilo se najsvecanijem cinu - secenju slavskog kolaca. Kolac je sa ocem Gavrilom okretao Milan Cobovic, kum ovogodisnje slave.

U crkvenoj dvorani, za ovu priliku ukrasenu prigodnim fotografijama Stevana Stancevica, koje je doneo sa svojih hodocasca u Hilandar, Jerusalim i manastire Srbije, uprilicen je zatim kraci, raznovrstan umetnicki program. Nastupio je prvo decji folklorni ansambl drustva "Oro", a potom i njihovi stariji drugovi iz ansambla "Kolo", sto su prisutni propratili burnim aplauzom. Na bini se zatim nasao guslar Rajko Cabarkapa, da bi se spontano u program i dvoje ovdasnjih pesnika - Djuro Jagnjatovic, koji je procitao pesmu "Hristu Bogu", i Vlada Milic Bakic, sa svojom "Molitvom".

Posle bogate slavske trpeze, kojoj je svoje specijalitete namenjene najmladjim ucesnicima programa prilozio ovdasnji poznati ugostitelj Novak Jankovic, gosti su se uhvatili u kolo. Na fruli ih je pratio Milivoje Sekulic, u duetu sa Aleksandrom Miticem, visestrukim jugoslovenskim pobednikom u takmicenju frulasa.

Veliki broj gostiju zadrzao se do kasnog popodneva, kada je u 18 casova otac Gavrilo odrzao kolektivnu molitvu za zdravlje.

Za sledecu slavu kolac i zito pripremice Aleksandra - Dunja Petrovic.

M. G. P.

Otac Gavrilo u "Vestima"

Tokom svog boravka u Frankfurtu, iguman Gavrilo je u domovima nasih ljudi i bolnicama drzao molitve za zdravlje. U petak je posetio i redakciju naseg lista. Knjizara "Vesti", inace, prodaje i njegovu knjigu "Cuda Presvete Bogorodice Lepavinske".

Tekst prenesen iz "Vesti", dnevnog lista za dijasporu, od 6. novembra 2001.