ZAMIROTOČILA  IKONA VOJNIKA JEVGENIJA RODIONOVA

Na crkveni praznik 20.  novembra 2oo2. godine održan je moleban i litija* (procesija) u čast mučenika Jevgenija. Jedan od vojnika, redov Andrej Zjablickij, vernik, pošto je pročitao kratak sadržaj o životu Jevgenija Rodionova i izrazio veliku privrženost i ljubav prema njegovoj  ličnosti, držao je u rukama crkvenu ikonu sa likom svetog mučenika Jevgenija – vojnika. Moleban i litiju* su snimali na videotraci – i baš za vreme snimanja litije,* ikona je u rukama vojnika zamirotočila...

KANONIZACIJA  JEVGENIJA RODIONOVA – PITANJE VREMENA

»Pitanje kanonizacije vojnika Jevgenija Rodionova, koji je slično prvim hrišćanskim mučenicima, ubijen u Čečeniji zbog toga što je odbio da skine svoj krstić, biće rešeno pozitivno. To je samo pitanje vremena«. Takvo mišljenje je izrazio vršilac dužnosti predsednika odeljenja Moskovske Patrijaršije za saradnju sa Oružanim snagama i pravobranilaštvom, protojerej Dimitrije Smirnov. Po njegovim rečima, zahtev o tome  Komisiji Sinoda za kanonizaciju svetitelja - već je predat. Ipak, da bi dokumnta bila prihvaćena na razmatranje, traže se dopunski podaci o sudbini hrabrog graničara. Otac Dimitrije smatra da čim dokumenta budu dobijena, kanonizacija će biti obavljena.- »U toku 20. veka Ruska Pravoslavna Crkva dala je svetu 20 000 imena ljudi stradalih za veru«, - napomenuo je protojerej, - »zbog toga, kao da mora da prodje izvesno vreme od smrti hrabrog vojnika  Jevgenija Rodionova, pa da poštovanje za njegov hrabri čin bude  uvaženo istom merom. Ali, slučajnosti se ne dogadjaju. Treba verovati, nadati se i moliti se, i to će neizostavno doći«, - ubedjen je predstavnik Moskovske Patrijaršije.

preuzeto sa sajta: http://www.sedmica.orthodoxy.ru