Iz manastirskog zivota

Uoci praznika Svetog Simeona Mirotocivog, 26. februara, u nasoj svetoj obitelji bilo je svenocno bdenije, na kojem su pored bratije molitveno ucesce uzeli i mladi revnitelji u veri. Svrsene su Svete Tajne ispovesti i pricesca, a posle svete liturgije bila je trpeza ljubavi (agape).

Pre odlaska poklonika, za uspomenu na zajednicko duhovno sabranje, snimljena je fotografija.

+ + +

U utorak, 29. februara 2000. godine, manastir Lepavinu su posetili nasi arhijereji, nas nadlezni episkop NJegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije G. Jovan i NJegovo Preosvestenstvo Episkop vranjski G. Pahomije. Srdacno docekani, nasi su se duhovni pastiri najpre poklonili pred cudotornom ikonom Presvete Bogorodice Lepavinske i Svetim Oltarom, a potom je Visokopreosveceni Mitropolit Jovan upoznao Preosvecenog Episkopa Pahomija sa najvaznijim dogaajima iz bogate istorije manastira.

Tokom razgledanja obnovljenog konaka nasi dragi gosti su se posebno zadrzali u prostoriji sa kompjuterskom opremom, gde su sa zanimanjem pogledali veb-stranice naseg manastira, koje su upravo dan ranije postale dostupne za sve korisnike Interneta. Tom prilikom su pohvalili manastirsku bratiju za misionarske i izdavacke aktivnosti i pozeleli da i ubuduce nastave da sire rec Bozju preko casopisa "Put, Istina i Zivot" i Interneta.

Posle toga arhijereji su se upisali i u knjigu poklonika. NJegovo Preosvestenstvo Episkop Pahomije je zapisao sledece: "Posetih ovu veliku svetinju po drugi put (prvi put 1973. godine) i zatekoh je obnovljenu u svakom pogledu, i graevinski a posebno duhovno, sa novim bratstvom na celu sa dragim mi u Gospodu bivsim sabratom o. arhimandritom Gavrilom. Moleci se Gospodu da i dalje duhovno napreduju i budu istinski svedoci, kao i do sada, nase vere pravoslavne i mole se za nas gresni narod srpski. Zahvaljujem posebno Visokopreosvecenom Mitropolitu Gospodinu Jovanu, cijom dobrotom i ljubavlju posetih ovu veliku svetinju i poklonih se cudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice, pre toga boraveci u Trstu na slavi "Kola srpskih sestara" Mitropolije zagrebacko-ljubljanske i cele Italije - svetog Simeona Mirotocivog, u LJubljani i Zagrebu, a bratstvu manastira Lepavine na celu sa o. arhimandritom Gavrilom na gostoprimstvu". Visokopreosveceni Mitropolit G. Jovan je uz ostalo zapisao reci zahvale ocu arhimandritu Gavrilu "na duhovnom staranju u moralnom bdenju da manastir Lepavina bude duhovni svetionik u ova krizna vremena".

Nakon sto su se okrepili obedom, nasi arhijereji su pre polaska za Beograd malo prosetali pitomim manastirskim krajolikom. Jos jednom uzevsi arhijerejski blagoslov, ispratili smo nase drage goste.

+ + +

U jutarnjim casovima u subotu, 11. marta, na poklonjenje nasoj svetinji dosao je paroh druge parohije i staresina hrama Sv. apostola i jevaneliste Luke u Frankfurtu protonamesnik o. Stojan Barjaktarevic sa svojim pratiocem i pomocnikom Vlatkom »atlaicem. U hram manastira Lepavine usli su upravo u trenutku kad je zapocinjala sv. liturgija. Posle bogosluzenja nasi gosti i arhimandrit o. Gavrilo su proveli srdacne trenutke u duhovnom razgovoru, a potom i u setnji zivopisnim predelima oko manastira.

Sutradan, 12. marta, u prisustvu vise od stotinu vernika odsluzena je saborna liturgija. Nacalstvovao je o. Gavrilo, a sasluzivali su o. Stojan i o. Makarije. Kao i svake nedelje, posle sv. liturgije je usledila opsta molitva za zdravlje i duhovni napredak, pred cudotvornom ikonom Presvete Bogorodice Lepavinske, na kojoj je o. Gavrilo pominjao i imena koja su po o. Stojanu za molitvu poslali vernici iz frankfurtske parohije.

Nase goste iz Frankfurta smo sa radoscu pozvali za trpezu ljubavi, nakon koje su se oni jos jednom poklonili cudotvornoj ikoni i sa blagoslovom Presvete Bogorodice krenuli za Nemacku.