MITROPOLIT SMOLJENSKI I KALINJINGRADSKI G. KIRIL

U POSETI MANASTIRU LEPAVINI

Na praznik sv. Velikomucenice Marine - Ognjene Marije, 30./17. jula, sveta obitelj manastira Lepavine bila je udostojena pastirske posete Njegovog Visokopreosvestenstva Mitropolita smoljenskog i kalinjingradskog G. Kirila, koji je stigao u pratnji nadleznog arhijereja Njegovog Visokopreosvestenstva Mitropolita zagrebacko-ljubljanskog G. Jovana. Medju gostima su bili i ambasadori Ruske Federacije u Hrvatskoj i Sloveniji, Njihove Ekselencije Eduard Kuzmin i T. Karahanov, kao i prvi savetnik Ruske ambasade u Hrvatskoj gospodin Igor Arzajev. Nakon sto se poklonio cudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice Lepavinske i Svetom Prestolu, te se upisao u Sveto Jevandjelje, ugledni arhijerej iz bratske Ruske crkve i predsednik spoljnih crkvenih poslova Moskovske patrijarsije, Visokopreosveceni G. Kiril, blagoslovio je sve vernike koji su se okupili da ga docekaju i uputio im sledece pozdravne reci:

"Vase Visokopreosvestenstvo, Vase Visokoprepodobije, draga braco i sestre! Od srca vas pozdravljam! Velika nam je radost sto posecujemo ovu svetu obitelj, koja je oslonac Pravoslavlja u ovoj zemlji. Veoma mi je drago sto vidim vas, nasu pravoslavnu bracu, i zahvaljujem za mogucnost da se sretnemo ovde. Jedinstvo nasih naroda i Crkava ima ogromno znacenje za celo Pravoslavlje, za Evropu i za citav svet. Mi jedni u drugima vidimo bracu, i to nije samo rec, to je stvarnost, to je zivot. Solidarnost i jedinstvo ruskog i srpskog naroda su potvrdjeni tokom vekova, i mi molimo Gospoda da sacuva to jedinstvo. Zbog onih koji ne vole Pravoslavlje jer ne znaju sta je to, imajuci susrete sa mitropolitom Jovanom i boraveci u Zagrebackoj mitropoliji, shvatio sam koliko je vazno prisustvo pravoslavnih Srba u ovoj zemlji, vazno za citavo Pravoslavlje, vazno za odnose izmedju Srbije i Hrvatske, vazno za jedinstvo slovenskih naroda. Zelim Vam obilnu pomoc Bozju u cuvanju Pravoslavlja i vernosti svetoj Pravoslavnoj Crkvi. Gospod nam pomaze kada prolazimo kroz zivotne teskoce. Kada nam niko ne moze pomoci, odlazimo u crkvu i molimo pomoc od Boga, i On nam pomaze. To je temelj naseg religioznog iskustva. Jer da Bog ne odgovara na nase molitve, ne bismo ni dolazili u hram k Njemu. Covek je takav: ako ga jedanput prevarite, on jos moze da odrzi poverenje, ali ako ga dva ili tri puta prevarite, vise vam nece verovati. A Nebo nas nikada nije prevarilo. Svako u srcu to zna, i na tome se zasniva nasa vera. Pozivam vas da cuvate tu veru, i da pamtite da nam po nasoj veri Gospod pomaze u zivotu. Zelim da procveta srpska .... u Hrvatskoj, blagoslov ovoj obitelji, koja je pravoslavni stub u ovoj zemlji, vama koji ste se okupili i svima koji se mole ovde. Posebno zelim Vama, Vase Visokopreosvestenstvo, pomoci Bozje u Vasem apostolskom sluzenju, u nosenju vlastitog krsta u sluzenju ovde. Gospod to vidi i odgovara na Vasu veru i Vasu ljubav prema pastvi. Neka se blagoslov Preciste Majke Bozje spusti na sve nas, neka ojaca Rusku i Srpsku pravoslavnu crkvu, i neka ucvrsti bratstvo ruskog i srpskog jednokrvnog i pravoslavnog naroda. Amin."

U ime svih prisutnih, zahvalnost Visokopreosvecenom Mitropolitu G. Kirilu za njegovu posetu izrazio je Visokopreosveceni Mitropolit G. Jovan:

"Vase Visokopreosvestenstvo, zahvaljujemo na Vasoj ljubavi i Vasem trudu da ste dosli u ovu svetu obitelj, da blagoslovite nase monastvo, bratstvo od arhimandrita Gavrila, i nase verne parohijane koji uvek rado dolaze u manastir Lepavinu. Mnogo molimo da nasu ljubav i tople pozdrave prenesete Svjatjejsem Patrijarhu cele Rusije G. Aleksiju, i prenesete da su ovde pravoslavni koji cuvaju Pravoslavnu veru, i ovaj manastir sa o. Gavrilom i njegovim bratstvom, svestenstvom i vernima - stub Pravoslavlja."

Tokom kratkotrajnog boravka u manastiru Lepavini gosti su obisli manastirske prostorije, kratko se upoznavsi i sa izdavackom delatnoscu bratstva, a pre odlaska Visokopreosveceni G. Kiril je jos jedanput spustio svoj arhijerejski blagoslov na sve okupljene vernike.

Svojom posetom Visokopreosveceni mitropolit G. Kiril nam je preneo, po recima Visokopreosvecenog G. Jovana, "blagoslov svih ruskih svetih. Ruska crkva je pravoslavna crkva najbogatija svetima, mucenicima, podviznicima i ugodnicima, kojima se i mi Srbi u molitvama obracamo."