Lekar leci, Gospod isceljuje

 Zorica Mitrovic je s uspehom odbranila diplomski rad na temu «Sveti Vraci zastitnici medicine i farmacije u Srba» na farmaceutskom fakultetu u Beogradu

-         Tema Vaseg diplomskog rada je veoma neoubicajena, kako je prihvacena na fakultetu?

-         Ja sam trazila od profesora Dr Dragana Stupara, profesora etike, neku temu iz anticke medicine, a pn mi je rekao da tih radova ima mnogo, ali da jos niko nije naucno obradio Svete Vrace Kozmu i Damjana. Bila sam zacudjena i obradovana u isti mah. To je bila moja potajna zelja, koju se nisam ni usudjivala da iskazem. Profesor Stupar je bio moj mentor na diplomskom radu. Sakupljajuci materijal i vrseci istrazivanja, proputovala sam nekoliko puta celo Kosovo i Metohiju. Obisla mnoge manastire u nasoj zemlji, ali i u Grckoj, Rumuniji, Svetoj Zemlji.

-         Dok ste istrazivali, poceli ste da sagledavate stvari na jedan potpuno nov nacin. Kakav je bio Vas susret sa cudom iceljenja, sa tim velikim Bozijim darom. Razgovarali ste sa mnogim ljudima koji su u Svetinjama trazili leka svojim boljkama, sta je tu presudno, koliko znaci cvrsta vera? Kod nas je nazalost vera oslabila, neke stvari su se pobrkale, pa ljudi traze i misle da ce dobiti isceljenje ako daju dobar prilog.

-         Za one koji su u veri, sve sto se desava sa nama je malo cudo Bozije, a sto se tice cudesnih isceljenja, nekad se ona koliko sam ja mogla da shvatim, daruju coveku da bi se on podstakao na neki pravi put, da bi se obratio, da bi se vratio veri svojih otaca. Nekad ozdravljenje biva dato po veri. Savremena medicina to tretira kao rezultat sugestije i autosugestije. Po Svetim Ocima Gospod trazi srce, cisto srce i cesto nam bude po meri nase vere. Naravno, da se da neki prilog, ali covek veruje, i prilog je od srca. Ne mora to da bude novac, moze to da bude neka sitnica ili dobro delo, ili neka zrtva. Recimo, covek moze da zrtvuje neku svoju strast za isceljenje bliznjeg. Na primer da ostavi pusenje. To je jako tesko i to Gospod primi kao zrtvu. A sto se tive onih koji ocekuju da ce, samo zato sto su dali prilog, odmah dobiti cudo, oni ne znaju da su takva cuda strana nasoj veri. Ona su svojstvena magiji.

-         U manastiru Svetih Vraca Kozme i Damjana u Zocistu, Svetinji koje vise nema, dogadjala su se mnoga cudesna isceljenja. Dolazilo je mnogo Albanaca. Da li su oni, iako druge vere, vise verovali nasoj Svetinji, nego nasi ljudi?

-         Ilustrativan primer za to je slucaj jedne Albanke, koja je rekla: «Ja sam vec tri puta bila ovde, ali bolovi ne prolaze. Sta ne radim kako treba? Gde ja to gresim? A negde mnogo gresim, cim Svetitelji nece da pomognu da prestane da me boli glava». Zapanjila sam se, kad sam videla da zena druge vere, ne uzrazava sumnju u Svetinju, nego preispituje sebe. Mi cesto cujemo nase ljude kako kazu: Idem da vidim da li ce da mi pomogne! Albanci su dolazili sa cvrstom verom da «uzmu isceljenje» kako su govorili. Svete Vrace su zvali: Lekari od celog sveta.

-         Gde Vi sebe nalazite izmedjun nauke koja ima svoja pravila i duboke zive vere. Da li se nauka i vera razlikuju ili prozimaju?

-         Vera i nauka ujedno egzistiraju. Mi imamo primer savremene medicine, koja se zasniva na Zapadnoevropskim stavovima, gde je nasa tradiucionalna medicina skoro iskorenjena i unistena. To je osakaceno shvatanje, da se pod medicinom podrazumevaju samo «naucna saznanja». Pa i ovo sto sam ja radila je naucno saznanje, osnova mog rada je zivot Svetih Vraca i njihovo postojanje kroz vekove. Sveti Kozma i Damjan su bili skolovani lekari. O njima se govori dva milenijuma, a ko ce pamtiti danasnje vrhunske lekare i farmaceute. Sveti Vraci ostaju, sto znaci da je tu bilo nesto mnogo viseg od naucenog, lekarskog umeca. Zato ih je i Crkva prepoznala kao Svetitelje.

-         Sveta Anastasija Farmakolitrija je bila lekar.

-         Ona je prva skolovana zena lekar u hriscanstvu. Zivela je u trecem veku. Bila je udata za visokog rimskog dostojanstvenika. Prihvatanjem hriscanstva, svoje znanje , svoje znanje je stavila u sluzbu ubogih. Lecila je i na Balkanu. Ubijena je u Sirmijumu, danasnjoj Sremskoj Mitrovici, i nad njenim grobom podignuta je Crkva. Ime Svete Anastasije, Farmakolitrije, znaci: ona koja razresava uza i okova kako telesnih tako i duhovnih. U Carigradu joj je podignuto pet Crkava, u Grckoj je jako postovana, kod nas se o njoj malo zna. Ruka Svete Anastasije Farmakolitrije se cuvala u srpskom manastiru Orahovici u Hrvatskoj, a sada se nalazi u parohijskoj Crkvi Medincima kod Podravske Slatine.

-         Cesto se povezuje tradicionalna, narodna medicina sa nadrilekarstvom.

-         Kad su u pitanju Sveti Vraci nema nikakvog nadrilekarstva, nikakvih zajednickih dodira sa sujeverjem, magijom ili necim slicnim. Sveti Vraci su lekari: Vrac na crkveno-slovenskom znaci lekar i to skolovan lekar. Znacenje te reci se zadrzalo danas samo u ruskom jeziku. Poznato je da je Sveti Sava proganjao nadrilekarstvo.

-         Kakva je uloga vere u zdravlju i bolesti?

-         Vera donosi mir u dusu. Bolesnik prihvata situaciju i trazi sebi leka. U Svetom Pismu je navedeno da su lekovi Bozija tvorevina i da ih se mudar covek ne odrice, nego ih koristi na svoju korist. Greh je ne leciti se. Zdravlje je dar Boziji i mi smo duzni da cuvamo nase zdravlje.

-         Sveti Oci kazu da je bolest posledica greha.

-         Narodna mudrost to zna da za bolest postoji izreka:»Posetio me Gospod». Neka bolest dodje da opomene coveka ili da ga spreci u nekom bezzakonju koje bi pocinio, a nekada bude data da bi razumeli bolesne. Desilo se da lekar specijalista, oboli od bolesti koju je kod drugih lecio. U njegovom slucaju medicina je bila nemocna. Sta je on uradio? Okrenuo se Bogu, poceo da posti, ide na Liturgiju, da se pricescuje. Tamo gde savremena medicina nije mogla da pomogne, pomogla je vera.

-         Sta znaci: isceliteljski san?

-         To je jedan od tradicionalnih nacina lecenja u Pravoslavnoj Crkvi. Smatra se da je dobro ako bolesnik zaspe. Bolesnik legne ispod Mostiju, cita mu se molitva i ako bolesnik zaspi, smatra se da je Blagodat delovala. Nekada su lezajevi ispod kivota bili u mnogim manastirima,a danas samo u manastiru Crna Reka. I u antickoj medicini se govori o isceliteljskom snu, ali on u hriscanstvu ima sasvim drugu dimenziju i sasvim drugo znacenje.

-         U knjizi o cudesnim isceljenjima pred ikonom Majke Bozije Lepavinske, postoji i ovakav primer: da se vreme molitve poklapa sa vremenom poboljsanja stanja pacijenta u bolnickom kartonu.

-         To je dejstvo Ljubavi Bozije. Navela sam u radu, da je dejstvo dobrih misli, molitva kao mati ljubavi, kako kaze Vladika Nikolaj, a ljubav je cudesna. Ona vaskrsava. Ljubav je ta koja nosi nase nemoci. Koja nosi nasa stradanja. Ljubav jaca nas imunitet. Poznato je da majka koja neguje bolesno dete, iako je obolelo od neke zarazne bolesti, ne oboljeva. Ljubav prema detetu joj daje snagu. I stiti je od zaraze. Ovoj devojci, o kojoj se govori u knjizi Lepavinskih svedocanstava, nije mogao nista da sugerise, niti je ona mogla da primeni autosugestiju, jer je bila u komi. Medjutim, molitveni vapaj njenih roditelja, pred ikonom Presvete Bogorodice Lepavinske, je podstakao ljubav Boziju. Savremena medicina leci ono sto je bolesno. U stvari, leci simptome bolesti, a isceljenje je pojam koji ne podrazumeva samo lecenje. Pod pojmom isceljenja se podrazumeva mnogo vise. Isceliti znaci uciniti coveka celim, vratiti ga u prvobitno stanje, kako je bio stvoren. Lekar leci, a isceljenje moze jedino da Iscelitelj Gospod da.   

Razgovor vodila:

Radmila Misev

Pravoslavlje, br. 866, str 5