NA ALTAJU SE ODRZAVA LITIJA SA AUTOMOBILIMA

12. jul 2004

Nastavlja se litija sa automobilima po gradovima i regionima altajskog kraja sa najvecom altajskom svetinjom – Korobejnikovskom ikonom Kazanjske Majke Bozije. Dana 8. jula su stotine Barnauljaca – vernika, na celu sa duhovnicima docekali pored Pokrovske Saborne crkve ikonu poznatu po svojim cudima.

Ljudi nisu skrivali suze radosnice, kada je uz zvuk zvona i sa molitvama svetinja pazljivo unesena u crkvu i postavljena u oltar. Episkop barnaulski i altajski Maksim je uz sasluzivanje duhovnistva odsluzio moleban sa citanjem Akatista Presvetoj Bogorodici, i pozdravio je sve vernike povodom ovog znacajnog dogadjaja.

Za vreme dok se ikona nalazila u Barnaulu – od 8. do 10. jula – hiljade stanovnika – mestana su imali priliku da se poklone svetinji. Tih dana je Pokrovska Saborna crkva bila otvorena do kasno uvece. Bez obzira na promenjivo julsko vreme – cas kisno, cas toplo, - nije se prekidala reka ljudi koji su zeleli da se poklone Bogorodici.

Dana 10. jula posle Bozanstvene Liturgije Barnaulci su se oprostili sa Korobejnikovskom ikonom Majke Bozije, koja je trebalo da nastavi svoj put po ostalim gradovima i regionima u tom kraju.

Stanovnici 37 regiona i 10 gradova u kojima ce se ikona nalaziti za vreme litije ce moci detaljnije da se upoznaju sa istorijom te ikone, a vernici – da se poklone svetinji. Litija ce trajati 16 dana. Ikona se 20 jula vraca u Korobejnikovo, na svoje mesto, u svoju rodnu Bogorodice-Kazanjsku Crkvu.

Zvanicni sajt Barnaulske eparhije RPC