BORBA SA ZLOM I STRADANJEM U SVETU – HRISCANSKA OBAVEZA

Iako Hristos nije dosao u svet radi toga da bi ukinuo stradanja, on je zapovedio svojim ucenicima da se bore sa zlom, ukazavsi im na jedinstveni nacin – projavom ljubavi pred Bogom i covekom. On je zapovednicki pozvao sve na tu borbu. Bog ce suditi ljudima po stepenu njihovog ucesca u njoj i po stepenu ljubavi, koju oni projavljuju prema svima ponizenima i uvredjenima. Svaki hriscanin zna besmrtnu stranicu Jevandjelja, gde Hristos govori o sudu nad svetom, kada ce on ponovo doci na kraju vremena: "Jer ogladnjeh i daste mi da jedem; ozednjeh i napojiste me; gost bijah, i primiste me; go bijah i odjenuste me; bolestan bijah i obidjoste me; u tamnici bijah, i dodjoste k meni. Tada ce mu odgovoriti pravednici govoreci: Gospode! Kad te vidjesmo gladna, i nahranismo? Ili zedna, i napojismo?…I odgovarajuci car reci ce im: kad uciniste jednome od ove moje najmanje brace, meni uciniste" (Mt.25, 35-40).

Dakle jedan od najvaznijih uslova Spasenja je – svu svoju snagu posvetiti borbi protiv stradanja bliznjeg, i ako je to potrebno - cak i zivot svoj dati u toj borbi. Sva hriscanska moralnost nije nista drugo nego "krsni rat" protiv stradanja. Sve Gospodnje zapovesti su usmerene ka jednom cilju: da se uklone svi uzroci neprijateljstva, podela, mrznje, osvete, gordosti, i ostalih ljudskih stradanja.

U nase vreme je nedostojan onaj koji se naziva hriscaninom, a koga ne muce svetske podele i nedostatak ljubavi, koji ne zeli da se bori sa zlom, sluzeci Bogu i ljudima. Nema vece ljubavi nego ako neko polozi i dusu svoju za drugove svoje.

Eto iz kog razloga je Pravoslavna Crkva uvek smatrala sebe prizvanom da nastavi Hristovo delo u odnosu na bolesne, stradalnike, posecujuci ih i brinuci se o njihovoj sudbini i isceljujuci ih.

Vekovima je Crkva osnivala bolnice (prve u Evropi), gde su bolesni primani kao stradalni clanovi Tela Hristovog, prema recima samog Gospoda, Koji je za one koji pomazu nesrecnima, rekao: " Bolestan bijah i obidjoste me " (Mt.25, 36). Tako u liku stradalnika zaista prisustvuje Sam Hristos.