Po blagoslovu naseg arhijereja, Mitropolita zagrebacko-ljubljanskog i cele Italije G. Jovana, u manastiru Lepavini je od 23. do 27. jula boravila omladinska grupa iz milanske parohije Svete Marije Blagovestenja u Crvenoj Crkvi, predvodjena svojim svestenikom, don Lukom Djudicijem.

Jedna knjiga Preosvecenog vladike Atanasija koju je procitao bila je za don Luku povod da se upozna sa pravoslavnom verom i slovenskim narodima. Tokom godine je sa mladim vernicima pri skoli veronauke u svojoj parohiji radio na odredjenim temama vezanim za Pravoslavlje i istoriju srpskog naroda, a potom zazeleo da zajedno sa njima kao poklonik dozivi neposredni susret sa nasom Crkvom i nasim ljudima. Putovanje je organizovao uz pomoc prote Raska Radovica, paroha hrama Svetog Spiridona u Trstu.

Grupa od 30 mladica i devojaka, u dobi od 16 do 26 godina, sa svojim je svestenikom najpre 20. jula dosla u Trst, gde ju je u SPCO Trst ugostila Asocijacija Srpskih sestara Eparhije zagrebacko-ljubljanske i cele Italije. Kada su dosli u crkvu Sv. Spiridona, u njemu im je prota Rasko Radovic govorio o istoriji tog hrama, a Visokopreosveceni mitropolit Jovan o znacaju njihovog programa i poduhvata da se upoznaju sa Srpskom pravoslavnom crkvom, sa srpskom zajednicom u Trstu i Ljubljani te sa monaskim zivotom u manastiru Lepavini. Ucesnici ovog hadziluka su takodje imali priliku i da cuju odgovore na svoja pitanja Mitropolitu Jovanu, a na kraju su se svi zajedno slikali ispred ikonostasa u hramu. U toku dana su razgledali znamenitosti Trsta, a posle ih je prota Rasko ispratio za Kopar. Kasnije su produzili za Ljubljanu.

U subotu, 22. jula, grupa iz Milana je razgledala ljubljanski hram Sv. Cirila i Metodija, gde ih je primio protojerej-stavrofor Peran Boskovic. Posebno im je skrenuo paznju na freske i njihov sadrzaj, a posle svog izlaganja ih je ugostio prigodnim posluzenjem.

U manastir Lepavinu su mladi vernici i don Luka stigli u poslepodnevnim casovima u nedelju. Sa njima je iz Ljubljane dosao i gosp. Savko Djajic, da bi nam svojim znanjem italijanskog jezika pomogao u sporazumevanju. Nakon izraza dobrodoslice i posluzenja za osvezenje, bratija je don Luki predlozila nacin smestaja i objasnila pravila manastirskog zivota, sto je on sa odobravanjem prihvatio. Kada su se smestili, gosti su prisustvovali vecernjem bogosluzenju. Usledila je vecera, pa opet odlazak u crkvu, na povecerje.

Sledeceg dana, po zavrsetku jutarnje sluzbe, o. Vasilije je mlade vernike upoznao sa istorijom i znacajem manastira, kao i sa njegovom svetinjom, cudotvornom ikonom Presvete Bogorodice Lepavinske. Kada su doruckovali, gosti su, po sopstvenoj zelji, dobili prvo manastirsko poslusanje, a i u sve preostale dane su spremno i rado pomagali pri odredjenim poslovima. Neposredno pre pocetka citanja akatista pred cudotvornom ikonom u manastir je stigla sestra Antonjeta Maria Petrosino, direktorica fondacije "Rekobot", zajedno sa don Gajtanom Torcezeom, zupnikom iz Lecea, Marijom Torceze, zupnikovom sestrom, te gosp. Kosimom Zakarijem i njegovom suprugom Frankom, bracnim parom iz Lecea. Nakon rucka, oni su se zadrzali jos nekoliko casova u razgledanju hrama i krajolika te razgovoru sa o. Vasilijem i o. Makarijem o pravoslavnoj duhovnosti.

Pre podne je dosao da pozdravi don Luku i njegovu grupu o. Damaskin iz Daruvarskog Brestovca, donevsi za njih kolace i sokove, a posle podne je isto ucinio o. Stanko Desancic iz Velike Brsljanice.

Vreme od rucka do vecernje gosti su mogli da organizuju po svojoj zelji. Svakodnevno je jedan termin bio predvidjen za predavanje o izvesnoj temi, a tog se dana govorilo o ikonama i njihovom znacenju.

U utorak posle podne, po blagoslovu Visokopreosvecenog mitropolita Jovana, dosla je ekipa Hrvatske televizije, da bi snimila reportazu o dolasku i boravku omladinske grupe iz Italije u nasem manastiru. Ta reportaza je emitovana sutradan u emisiji "Hrvatska danas".

Na dan sabora svetog arhangela Gavrila, u sredu, gosti su prisustvovali Svetoj Liturgiji, koju je sluzio o. Makarije, a po zavrsetku su im, za secanje na njihovo boravljenje u manastiru, bili podeljeni prigodni darovi: ikonice i krstici. Istoga dana, tokom svog redovnog poslepodnevnog predavanja, mogli su od bratije da cuju odgovore na svoja pitanja o onome sto ih je zanimalo.

Autobus je po goste iz Italije stigao u cetvrtak pre podne, nakon sto je zavrsila jutarnja sluzba. Tokom dorucka ih je sestra Mira Bulic iz Osijeka, koja je sva cetiri dana usrdno pripomagala u kuhinji i trpezariji, prijatno iznenadila tortom posebno spremljenom za to poslednje okupljanje na zajednickoj trpezi. Na odlasku su nam don Luka i mladi vernici iz njegove parohije rekli da iz manastira odnose lepe utiske. Ispratili smo ih u zelji da ih Presveta Bogorodica sacuva na putu i u nadi da ce poneti ono sto smo se, po milosti Bozjoj, trudili da im prenesemo.