Pravoslavni Mitropolit

Eparhije Zagrebačko-ljubljanske

i cijele Italije

10000 Zagreb, Ilica 7/II – Hrvatska

M. Br. 311/03

Zagreb, 4. avgust 2003. godine

Predmet: Proslava Svetog proroka Ilije

 

Visokoprepodobni Arhimandrit Gospodin

GAVRILO

Nastojatelj Manastira Lepavine  

Oče Gavrilo,

            U današnjem telefonskom razgovoru delimično sam Vam saopštio o proslavljanju Svetog proroka Ilije, gde smo sve služili i o utiscima, koje smo doživeli prilikom služenja i susreta sa našim vernim narodom.

            Na sam praznik Svetog proroka Ilije svetu arhijerejsku liturgiju služio sam u hramu Blagovesti Presvete Bogorodice u Novoseljanima kod Bjelovara uz sasluženje protojereja-stavrofora Marinka Juretića i jereja Milomira Gvojića iz Bjelovara. Na bogosluženju je bilo vernika za naše prilike u neobično lepom broju, tako da je hram bio ispunjen vernim narodom. Na kraju liturgije bio je trikratni ophod oko hrama, izvršili smo Slavski obred i kropljenjem Bogojavljenske vodice blagoslovili hram, selo i verni narod. Održali smo i prigodnu propoved o Svetom proroku Iliji.

            Oko hrama bili su licideri sa svojim šatrama i medenjacima i osvežavajućim pićem- Gvirc, u ovim krajevima poznato osvežavajuće piće iz davnina. Pravi vašar okićen šarenilom narodne tradicije i brojnim gostima koji su posle večernje nastavili sa tradicionalnim slavljem. Radovali smo se da se crkveno i narodno praznovanje obnavlja i koje nas podseća na nekadašnja davna i dobra vremena. Inače hram u Novoseljanima podignut je 1700. godine, obnavljan je 1875. g., ima Antimis iz 1734. godine. ODBOR Crkvene opštine ulaže napore za daljom obnovom svoga hrama.

            Posle domaćinskog ugošćenja kod mladog paroha jereja Milomira Gvojića u Bjelovaru otišli smo u Mikleušku kod Kutine na večernje. Služili su sa Mitropolitom protojerej-stavrofor Marinko Juretić i jerej Stanko Desančić. Na kraju večernje izvršili smo Slavski obred i održali prigodnu propoved. Posle završenog bogosluženja ispred hrama mladi umetnici iz Lužana kod Banjaluke izveli su svoj program i time uveličali praznovanje Svetog proroka Ilije. Crkva u Mikleuškoj podignuta je 1758. godine; obnovljena 1882. godine a 1930.-36. g. podignuta je u Srpsko-vizantijskom stilu, što je prava retkost za ovaj kraj.

            Inače naša parohija u Mikleuškoj veliki je stradalnik za vreme vladavine NDH-a. Izveštaj od 30.07.1941. g. državnom ravnateljstvu za Ponovu o oduzimanju pokretne i nepokretne imovine SPCO u Mikleuškoj, pečaćenje i popis pokretne i nepokretne imovine nalaze se detaljni zapisnici, 45 rali i 1270 čhv crkvene zemlje. Štedne knjižice za štedišu Nikolić Ljubinka, paroha Mikleuškog iznosi stavka po 3.250 dinara. Matične knjige i arhiva parohijskog zvanja predate su na čuvanje općinskom poglavarstvu u Kutini koji će dalje voditi Matične knjige.

            Knjige krštenih od 1781.–1940.

            Knjige vjenčanih od 1847. do 1941.

            Knjige umrlih od 1800. do 1941.

            Knjige prelaza od 1900. do 1935.

            Domovni protokol Mikleuške; Selišta i Kutine; Spisanije narodno; Protokoli crkularni 1826; 1834; 1849; 1857; 1867; 1891; 1910; naknadno pronađeni 1781.

            Uručbeni zapisnik od 1895. do 1941.

            Inventar filijalne crkve u Kutinici od 1888. god.

            Kontrolne knjige, spisi, štambilji.

            Popis predmeta nađenih u zgradi Crkvene općine, u kuhinji.

            Pčele su dane na čuvanje Tatalović Nikoli.

            Popis kancelarije; tavan; podrum; drvarnica; škola; kuhinja; kuharna; kukuruzana.

            Iz ovoga se može zaključiti kako je naša parohija u Mikleuškoj preživela svoje stradanje i sada se oživljava duhovni život. Inaše u crkvi u Mikleuškoj preneli smo ikonostas iz Lipovčana, koji je u svoje vreme prenet iz manastira Marče u Lipovčane, a sada iz Lipovčana u Mikleušku i lepo ukrašava obnovljeni hram Svetog proroka Ilije. Neophodno bi bilo obnoviti fasadu koja je dosta oštećena.

            Sutradan, u nedelju 03. avgusta 2003. godine služili smo svetu arhijerejsku liturgiju u Bereku kod Narte uz sasluženje protojereja-savrofora Marinka Juretića, a jerej Milomir Gvojić vodio je računa za pevnicom sa svojim bratom Slavomirom i Ljubišom, našim učenikom Bogoslovije. Okupilo se našeg naroda Srba pravoslavnih, a bilo je i rimokatolika Hrvata, koji su pobožni i privrženi tom starom mestu, gde se proslavlja Sveti prorok Ilija. Na kraju liturgije i propovedi podelili smo narodu naforu i crkvenu štampu. Kod naših odbornika u neposrednoj blizini Kapele ručali smo i domaćinski bili ugošćeni. Oko Kapele bile su šatre i muzika koja je čekala goste da se okupe, pa je slavlje nastavljeno do kasno u noć u lepim vinogradskim predelima Bilogore.

+Mitropolit Zagrebačko-ljubljanski

JOVAN