MITROPOLIT DR AMFILOHIJE ZA "POLITIKU"

 

Dijalog sa Vatikanom

Neminovnost modernog sveta

Budva, 17. juna 2003.

– Hristova crkva u sebi sažima suštinu života. Ona počiva na dijalogu i živi dijalogom. Ona je dijalog Boga i ljudi. U dijalogu sa bližnjima i sa daljnjima je kroz svu svoju istoriju. Prvenstveno sa onima koji ispovedaju ime Hristovo i koji su se u određenom istorijskom vremenu razdvojili, otuđili, uvek ih priziva dijalogom, da se vrate jedinstvu, punoći vere i života – počeo je odgovor mitropolit crnogorsko-primorski dr Amfilohije, na naše pitanje, da li njegova nedavna poseta Vatikanu, odnosno papi Jovanu îî i sve češće posete crkvenih dostojanstvenika pravoslavne i katoličke vere jedni drugima, nastaje proces približavanja pravoslavlja i katoličanstva jednoj Hristovoj veri, kao što je to bilo pre 1054. godine, kada je došlo do raskola u hrišćanstvu?

– I posle odvajanja Rimske crkve o čemu postoje istorijska svedočanstva, sabori u 11. zatim u 13. i 15. veku vodili su se dijalozi. Mi danas, nastavljamo taj dijalog. To je neminovnost, nastavio je dr Amfilohije, modernog sveta. To je priroda crkve. I naša srpska crkva neprekidno živi u tom dijalogu.

Sveti Sava je slao svog najboljeg učenika Metodija da razgovara sa Rimom. Sveti Stefan Prvovenčani primio je krunu od Rima, ali Sveti Sava time nije bio zadovoljan. On je kasnije kada je dobio samostalnost naše crkve, postavši arhiepiskop krunisao je ponovo Stefana Prvovenčanog, ali dijalog između naše crkve i Rima je nastavljen kroz vekove, naročito u tursko doba. Srpski patrijarsi, posebno u vreme Jovana Kantule, Arsenija III Čarnojevića i Arsenija IV Šakabente, kada je naš narod pod turskim terorom bežao preko Dunava u rimske zemlje, dijalozi sa Rimom nisu prestajali. Tada je naša crkva čuvala unutrašnji integritet, a u isto vreme je uspostavljala veze na evropskim prostorima. Mi danas ništa drugo ne radimo, nego idemo tim putem, svedočeći ono što smo. Uspostavljamo dijalog sa Vatikanom, pa evo i sa čelnikom rimske crkve papom Jovanom II i sa drugim nosiocima rimo-katolicizma u savremenom svetu, rekao je dr Amfilohije.

S. Papović