ODSLUŽEN PARASTOS ZA POKOJ DUŠA RODITELJA NJEGOVOG VISOKOPREOSVEŠTENSTVA MITROPOLITA ZAGREBAČKO-LJUBLJANSKOG I CELE ITALIJE GOSPODINA JOVANA - SAVE I JULKE PAVLOVIĆ I OSTALE FAMILIJE

U subotu, 19./6. februara 2005. godine, kada naša Sveta Crkva Pravoslavna proslavlja Svetog Fotija Carigradskog i Svetog Vukola Smirniskog, u hramu Sv. Petke u

Medincima služen je parastos za pokoj duša Save i Julke Pavlović, roditelja Njegovog Visokopreosveštenstva Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog i cele Italije Gospodina Jovana, i ostale familije.

Parastos su služili, uz nadležnog sveštenika protojereja-stavrofora o. Jovana Šaulića, visokoprepodobni arhimandrit o. Gavrilo, iguman manastira Lepavine, protojerej-stavrofor Dušan Kolundžić, protojerej-stavrofor o. Žarko Uskoković, paroh slatinski, protojerej-stavrofor o. Marinko Juretić, arhijerejski namesnik grubišnopoljski, i drugi paroh zagrebački, protonamesnik o. Milenko Popović,

arhijerejski namesnik zagrebački, jerej Milan Topić, paroh 3. parohije zagrebačke, jerej Dalibor Đukić, paroh u Novim Pavljanima, jerođakon o. Vasilije, sabrat manastira Lepavine, i đakon Aleksandar Obradović.

U parastosu su uzeli molitvenog učešća uz Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolita Jovana i njegov brat Milivoje, snaja Jovanka i ostala uža rodbina.

U ime prisutnog sveštenstva, protojerej-stavrofor o. Žarko Uskoković je rekao: "Vaše Visokopreosveštenstvo, Vama odano sveštenstvo počastvovano je ovom prilikom kada je pozvato po Vašem nahođenju, po Vašoj želji, da se ovoga dana odsluži parastos Vašim roditeljima. Ovo je divan gest, pravi hrišćanski gest gde svoj svoga ne zaboravlja ni posmrtno. Za nas sveštenike kao i za običnog vernika to je veoma važno, i to je u zapovesti: "Gde prestane osoba da se moli za sebe, tamo nastavljaju preživeli da se mole za svoje mile i drage". Rekoh, mi smo svi bili počastvovani kada smo dobili obavest da se ovoga dana nađemo ovde na ovome svetom mestu iz razloga da se obavi parastos pokojnom Savi i pokojnoj Julki. Vama Visokopreosvećeni hvala na pozivu, mi smo se rado i svesrdno odazvali. Želja mi je da Vaša duša dobije zadovoljštinu radi ove molitve koju smo uputili Ocu Nebeskom, da dušama Vaših roditelja podari mesta u rajskom naselju, a Vama ovaj deo života koji još predstoji da da duhovno zadovoljstvo kako za svoga života vodite brigu o dušama svojih roditelja. Blagoslovite nas, Visokopreosvećeni!" Posle odsluženog parastosa gospođa Snežana Petrović i njen suprug gospodin Gvido podelili su prisutnima koljivo i pogaču, koju je za to priliku spremila gospođa Snežana.

Svi smo posle toga otišli do grobova upokojenih, gde je odslužen pomen. Grobovi su preliti vinom, a u domu brata Milivoja i snaje Jovanke priređena je daća za pokoj duša.

"So Svjatimi upokoj Hriste duš rab Tvojih..." Amin. Bože daj.