PAROHIJSKEVIJESTI

GLASNIK SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVENE OPSTINE ZAGREBACKE

IZLAZI BLAGOSLOVOM NJEGOVOG  VISOKOPREOSVESTENSTVA MITROPOLITA

ZAGREBACKOLJUBLJANSKOG I CIJELE ITALIJE GOSPODINA GOSPODINA JOVANA

Broj 3/ godina III                                                                                                          oktobar 2003.

,, Ne cudite se ovome, jer ide cas u koji ce svi koji su u grobovima cuti njegov glas pa ce vaskrsnuti za zivot oni koji su cinili dobro, a zlocinci ce vaskrsnuti za sud. (Jn.5,29)

   ZADUSNICE

11. oktobar po novom 28. septembar po starom kalendarskom stilu

Zadusnice su praznik u pravoslavnoj crkvi koji je posvecen mrtvima (upokojenima). Ovaj praznik praznuje se uvijek u dan subotnji, jer je u bogosluzenjima po crkvenom pravilu subota dan za pomen svim mucenicima i upokojenima, pa stoga i u bogosluzbenim pjesmama molitveno se obracamo za spasenje nasih upokojenih. U crkvenoj godini koja pocinje 1. septembra odredjeni su zaupokojeni dani cetiri puta u toku godine i to;  u prvoj polovini mjeseca oktobra, i u nasem narodu poznate su kao Miholjske zadusnice, zato sto bivaju o Miholjdanu (Sv. Kirijak Otselnik). Druge zadusnice uvijek se sluze u prvu subotu mjeseca novembra i u narodu su poznate kao Mitrovske zadusnice. Ove zadusnice uvijek su u subotu prije praznika Sv. Velikomucenika Dimitrija.  Trece zadusnice su pokretne i vezane su uz pripremu za pocetak vaskrsnjeg posta. One su u posnom triodu uoci Nedjelje Mesopusne. I cetvrte zadusnice uvijek su u subotu uoci praznika Silaska Sv. Duha na apostole (Duhovi). Razliciti su obicaji u nasem narodu  povodom ovih zadusnih praznika. Jedno je da se u te dane u svoj Vaseljeni  molimo na sv.Liturgiji, parastosima,prekadjivanjem grobova i  pomenima za spasenje svih onih koji usnuse sa nadon na vaskrsenje i zivot vjecni.

PREPODOBNI KIRIJAK OTSELNIK- MIHOLJDAN  

12.oktobar po novom *29 septembar po starom stilu  

Sveti Kirijak rodjen je u Korintu od roditelja Jovana i Evdokije. Jovan je bio svestenik, a mjesni episkop Petar njegov rodjak. Ovaj episkop postavio je mladog Kirijaka za cteca  Saborne crkve, te je mladic, citajuci Sveto pismo vrlo rano poceo da se divi Bozijem promislu i ustrojstvu spasenja ljudskog roda. Zelja za duhovnim zivotom odvela ga je u Jerusalim gdje je stupio u manastir i od Bozijeg covjeka Evstogorija dobija pocetna upustva o monaskom zivotu. Boravio je u vise manastira revnujuci za svoju crkvu razoblicavajuci razne jeresi, a post i bdenije  u pustinji  bili su uobicajeni nacin njegovog dugog zivota. Sveti Kirijak bio je krupan i snazan covjek iako je najcesce jeo samo sirovo zelje. Pred kraj zivota boravio je u obitelji svetog Haritona gdje su monasi jeli jednom dnevno i to po zalasku sunca. Kirijak je bio ponos medju monasima; mocni iscjelitalj bolnih i blagi utjesitelj nevoljnih. Pozivjeo je sto devet godina i upokojio se 557. godine.  

  

POKROV PRESVETE BOGORODICE

 14. oktobar po novom 01. oktobar po starom stilu  

                 Crkva je oduvek proslavljala Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljicu i zastitnicu hriscana, koja svojim molitvama umilostivljava Boga prema nama gresnima. Bezbroj puta pomagala je pojedincima i narodima, u ratu i miru, i svuda u nevoljama. Dogadjaj koji crkva ovom prilikom praznuje desio se 14. oktobra 911. god. u vrijeme cara Lava Mudroga (Filisofa). Bilo je svenocno bdenije u Bogorodicnoj crkvi Vlaherne u Carigradu. Crkva je bila puno naroda, a negdje u pozadini stajao je Sv. Andrej Jurodivi sa svojim ucenikom Epifanijem. U cetiri sata poslije ponoci, ugledao je Sv. Andrej Presvetu Bogorodicu sa rasprostrtim omoforom iznad naroda, kao da tom odjecom pokriva narod. Bila je odjevena u zlatokrasnu porfiru, i blistala okruzena apostolima, svetiteljima, mucenicima i djevicama. Sv. Andrej pokaza rukom Epifaniju i upita ga da li i on vidi ,, Caricu i gospodju kako se moli za sav svijet “,  sto Epifanije zacudjen potvrdi. Zbog toga dogadjaja uvedeno je ovo praznovanje, da nas podsjeca na taj trenutak i na stalno pokroviteljstvo Presvete Bogorodice kad god to, u nevoljama, od nje molitveno trazimo.

 

SVETI STEFAN STILJANOVIC

17. oktobar po novom *04. oktobar po starom kalendaru  

Sveti Stefan [tiljanovi, rodjen je u Pastrovicima i bio je srpski despot. Upravljao je srpskim narodom u preteskim vremenima, borio se hrabro  i istrajno protiv Turaka i Latina. Veliki rodoljub i pravednik Boziji, ovaj velikan i srpski knez moze se u svemu uporeditui sa svetim Aleksandrom Nevskim i svetim kraljem Jovanom Vladimirom. Umro je pocetkom XVI vijeka . Na njegovom grobu, cesto se nocu pojavljivala svjetlost, prema kojoj su pronadjene  njegove mosti. Kada je Stefanova zena vidjela njegove netljene mosti, i ona se zamonasila, i do kraja provela u manastiru svoj podviznicki zivot. Stefanovo tijelo dugo je pocivalo u fruskogorskom manastiru [isatovcu. Za vrijeme Drugog svjetskog rata prenijeto je u Beograd i polozeno u Sabornu crkvu pored mostiju sv. kneza Lazara,gdje se i sada nalaze.

 

SVETI APOSTOL TOMA - TOMINDAN

19.oktobar po novom *6.oktobar po starom kalendaru  

Sveti apostol Toma jedan je od dvanaest velikih apostola. Kroz njegovu sumnju u vaskrsenje Gospoda Hrista, dobila se nova potvrda tog cudesnog dogadjaja. Vaskrsli Gospod ponovo se javio ucenicima da bi uvjerio Tomu. Gospod mu rece:”Pruži ruku tvoju i metni u rebra moja, ne budi nevjeran nego vjeran”, Toma uzviknu:”Gospod moj i Bog moj”(Jov. 20). Poslije silazka Duha Svetog, apostoli su kockom odlucivali kuda ce ici na propovijed i sveti Toma dobi Indiju. Ohrabren Gospodom mnogo je naroda obratio hriscanskoj vjeri, ustanovio crkvu i postavio episkope i svestenike. Izmedju ostalih, obratio je i dvije sestre, zene dvojice knezeva Tertijanu i Migdoniju. Sestre poslije mnogo nevolja, oslobodjene braka pozivjele su  bogouodno i u podvigu do smrti. Knez Muzdije, Tertijanin muz, kome je apostol krstio zenu i sina Azana, osudio je svetitelja na smrt. Tako je sveti Toma okoncao svoj zemni zivot. Prije smrti on je na cudesan nacin prenijet u Jerusalim na pogreb Presvete Bogorodice. Posto je stigao kasno zamolio je da otvore grob Preciste, ali njeno tijelo  Gospod je vec bio uzeo u naselje nebesko. Tako sveti Toma svojim nepovjerenjem utvrdi vjeru u vaskrsenje Gospoda, a svojim kasnjenjem otkri cudesno proslavljanje Matere Bozije.

 

PREPODOBNA MATI PARASKEVA – SV. PETKA  

(27./14. oktobar)

Tropar, glas 4: Zavolivši pustinjski i bezmetežni život, i krenuvši usrdno za zenikom tvojim Hristom,   i Njegov blagi zakon u mladosti svojoj uzevsi, naoruzavsi se hrabro krsnim znakom protiv duhovnih neprijatelja:isposnickim podvizima, postom i molitvama i vrelim suzama, pogasila si zeravicu strasti, preslavna Paraskevo. I sada u nebeskim dvorima sa mudrim djevojkama stojeci pred Hristom, moli za nas koji postujemo casni spomen tvoj.

Sveta Petka rodjena je pri kraju X vijeka u  Epivatu, mjestu  izmedju  grada Silimvrekije i Carigrada u Maloj  Aziji. Poreklom je Srpkinja. Roditelji su joj bili veoma pobozni i cestiti, pa su nastojali svoju djecu: Paraskevu i njenog brata Jeftimija, koji ce kasnije postati episkop u gradu Metidu u Trakiji, isto tako vaspitavati u poboznosti i hriscanskim vrlinama. Poslije smrti svojih roditelja ona razdijeli naslijedjeno bogastvo i imanje siromasnima, zamonasi se i ode u Jordansku pustinju gdje provede svoj pustinjacki i isposnicki zivot. Nakon mnogo godina vraca se u rodni kraj i tu neko vrijeme provede u neprestanom postu i molitvi i cineci dobra dijela. Kada je osjetila da joj se priblizava odlazak Gospodu ona se usrdno i dalje moljase Bogu za sebe i za sve ljude. I tako u molitvi predade Bogu svoju blazenu dusu u prvoj polovini XI vijeka. Njene cudotvorne mosti, mnogo postovane, njprije su pocivale u Epivatu, zatim u Carigradu, pa u Trnovu , zatim opet u Carigradu a odatle u Beogradu. Sada se nalaze u gradu Jasi u Rumuniji. Dok su se nalazile u Beogradu bile su u kapeli Sv. Petke pod Kalemegdanom, gdje se i danas nalazi izvor ljekovite vode koji je protekao u to vrijeme. Slaveci Sv. prepodobnu mati Paraskevu treba da znamo da je ona cijelog svog zivota zivjela u duhu Hristovih nacela i sluzbe Bogu. Odbacila je sve ovozemaljske brige brinuci se samo za jedno: Kako da spase svoju dusu i kako da pomogne ljudima da se i oni spasu. Ona se odrekla imanja, braka i porodice kako bi mogla sa vise uspjeha ostvariti svoje jevandjelske zavjete. Stoga joj se molimo da i nama svima pomogne svojim molitvenim posredovanjem kod Oca naseg Nebeskog, kako bi se mogli u svemu ugledati na ovu veliku i divne svetiteljku boziju. Prepodobna mati Paraskevo moli Boga za nas!

SVETI APOSTOL I JEVANDJELIST LUKA

31. oktobar po novom* 18. oktobar po starom kalendaru

  Sveti apostol i jevandjelist Luka, rodjen je u Antiohiji, i bio vrlo obrazovan. U mladosti je izucio grcku filosofiju, medicinu i zivopis. U vreme djelatnosti Gospoda Isusa na zemlji, sveti Luka je, u Jerusalimu, vidjeo Spasitelja licem u lice, cuo njegovu spasonosnu nauku i povjerovao u nju. Ubrzo je uvrsten medju sedamdeset apostola i poslan na propoved, a na putu za Emaus vidjeo vaskrslog Gospoda (Lk. 24). Po silasku Duha svetoga na apostole, Luka se vratio u Antiohiju i tamo radio sa apostolom Pavlom s kojim je putovao u Rim obracajuci u vjeru Hristovu neznabosce i Jevreje. Na molbu hriscana napisao je Jevandjelje oko 60. godine. Po smrti apostola Pavla, Luka je propovijedao jevandjelje po Italiji, Dalmaciji i Makedoniji. Zivopisao je tri ikone Presvete Bogorodice i ikone svetih apostola Petra i Pavla. Zato se sveti Luka smatra osnivacem hriscanskog ikonopisa. I u dubokoj starosti nastavio je da putuje i propovijeda u Liviji, Gornjem Misiru i Grckoj i da ljude obraca hriscanskoj vjeri. Napisao je i Djela apostolska i to posvetio Teofilu, knezu Ahaje. Imao je 84 godine kada su ga neznabosci stavili na muke, a potom objesili na jednu maslinu u gradu Tebi. U vrijeme cara Konstancija, mosti ovog svetitelja prenijete su u Carigrad.

 

 

HRAM SVETOG PREOBRAZENJA GOSPODNJEG

RADNO VRIJEME: od 09.00 - 12.00 i od 16.00 - 18.30 casova

JUTRENJE: (radnim danom) u 08.30 casova

VECERNJE: (radnim danom) u 18.00 casova

BDENIJE: (uoci nedelje i praznika) u 17.00 casova

SVETA LITURGIJA: (nedeljom i praznikom) u 10.00 casova

KANCELARIJA CRKVENO OPSTINE I PAROHIJE (Ilica 7/I)

RAD SA STRANKAMA: od 09.00 - 14.30 casova, telefon: 48 77 530, faks: 48 77 534

VJERSKO DOBROTVORNO STARATELJSTVO Ilica 7/I u dvoristu;

RAD SA STRANKAMA: ponedeljak, srijeda i cetvrtak od 10.30 - 13.00 casova

Tel: 48 77 533,

 

VJERONAUKA

Vjerska nastava za djecu skolskog uzrasta subotom u 12.00 casova

Za srednjoskolce, studente i sve zainteresovane, srijeda u 19.00 casova

Predavanja pocinju sa pocetkom skolske godine i odrzavat ce se u velikoj sali Ilica 7/I.

 

Parohijske Vijesti glasnik Srpske pravoslavne crkvene opstine zagrebacke, Zagreb Ilica 7/I

Telefon: ++385 01 4877 534

e-mail: parohijske.vijesti.spc.zagreb@priest.com

Urednistvo:

Marinko Juretic, protojerej-stavrofor, arhijerejski namjesnik grubisnopoljski - drugi paroh zagrebacki, Milenko Popovic, protojerej, arhijerejski namjesnik zagrebacki - prvi paroh zagrebacki, Milan Topic, jerej - treci paroh zagrebacki.

Tiraz 500 primjeraka