Arhijerejska Liturgija u hramu Sv. proroka Ilije u Pobrdjanima

Na praznik Sv. proroka Ilije 2. avgusta /20. jula 2004. godine, Svetu Arhijerejsku Liturgiju u selu Pobrdjani nedaleko od manastira Lepavine sluzio je Njegovo  Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije Gospodin JOVAN.

Sasluživali su visokoprepodobnog arhimandrit Gavrila, iguman manastira Lepavine , protojerej-stavrofor Marinko Juretic arhijerejski namesnik Grubisno-poljski, jerej Savo Kosojevic paroh Vojakovacki i jerodjakon Vasilije. Sv. prorok Ilja se proslavlja kao hramovna slava triju sela koja pripadaju tome hramu, i svake godine se saborno proslavlja u hramu Sv. proroka Ilije u Pobrdjanima.

Na kraju bogosluzenja Mitropolit Jovan je vernom narodu odrzao besedu na temu praznika, isticuci primer Sv. proroka Ilije u nepokolebljivom revnovanju za jednoga istinitoga Boga i izoblicavanju Vaalovih sledbenika koji zaludjivase jevrejski narod da se klanjaju idolima - delima ruku ljudskih. Istaknut je primer cudotvornog delovanja sile Bozje kroz Sv. proroka Iliju, koji cinjase mnoga cuda: kako zatvori nebo da ne padne dazd na zemlju za tri godine i sest meseci, kako umnozi ulje i brasno u udovice u Sarepti, kako vaskrse njenog sina i kako molitvom nizvede oganj s neba i spali zrtvu prinesenu Bogu zivome.

Visokopreosveceni je pohvalio revnost parohijana na odrzavanju groblja i secanju na svoje pokojnike, i istakao da ce ova nasa dela ostati da zive samo onda ako i nasu decu vaspitamo u hriscanskoj veri da vole svoje ognjiste, svoje roditelje i srodnike i da za njih cine dela hriscanskog milosrdja.

Na kraju Liturgije je odrzana litija oko hrama, prerezan slavski kolac i koljivo koji je za ovu priliku spremila gospodja Snezana Petrovic, a Mitropolit Jovan je jereju Savi Kosojevicu nadleznom parohu cestitao Krsnu slavu. Vernom narodu je podeljena nafora.

Posle Bogosluzenja vernici Vojakovacke parohije i jerej Savo sa porodicom su ugostili Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolita Jovana i sluzasce u porti hrama i podelili sa njima radost danasnjeg praznika.

Praznik Sv. proroka Ilije je svecano proslavljen i u Boljvanskoj parohiji gde su sluzili sv. Liturgiju protojerej-stavrofor Zvonko Pilinger - paroh varazdinski, i sindjel Makarije (Mandic) sabrat manastira Lepavine. Prisutnom narodu je o. Zvonko odrzao prigodnu besedu, a posle liturgije je odrzana litija i prerezan slavski kolac i podeljena nafora.

Vecernje bogosluzenje je sluzio visikoprepodobni arhimandrit Gavrilo (Vuckovic) iguman manastira Lepavine a sindjel Makarije je sluzio u hramu Sv. proroka Ilije u Sirokom selu.

Slava Bogu za sve.