U prolece ove godine (2000., nap. prev.) iz Jugoslavije se vratio ikonopisac Roman. U vreme NATO bombardovanja on je u Beogradu naslikao ikonu Nerukotvoreni Lik Hrista Spasa, kao dar srpskom narodu od ruskog naroda. Posle natovske invazije on je s ikonom obisao sve manastire na Kosovu, da bi duhovno podrzao Srbe u njihovim teskim trenucima. Sada se ikona nalazi u beogradskom sabornom hramu Sv. Save, jednoj od najvecih svetinja srpske zemlje. Drustvo rusko-srpskog prijateljstva zamolilo je Romana da nacini istu takvu ikonu za vojnicku kapelu ili kozacku crkvu u Ceceniji. "Verujemo da ce Nerukotvoreni Lik ucvrstiti uverenost ruskih ljudi u pobedu nad zlom i postati simbol jedinstva nasih bratskih naroda", rekli su Romanu na rastanku.

Tako se Roman vratio u svoju ikonopisacku radionicu Trojice-Sergijeve lavre, odakle ce uskoro otputovati na Kavkaz. No njegove misli i osecanja su jos uvek - na Kosovu.

- Tamo sam razgovarao sa decom, sa djacima, kao i s odraslima - kaze Roman. - I kad sam ih upitao: "Ako vam ovde bude pretesko, ako znate da vec sutra mozete umreti, da li cete otici?", svi su odgovorili kao jedan: "To je nasa zemlja, nasa otadzbina, nasa sudbina."

Naselja sa cisto srpskim stanovnistvom sacuvala su se u Kosovskoj Mitrovici, Leposavicu i selima Gracanici i Kosovom Polju. Prema Romanovim recima, Beograd nece ostaviti Kosovo. Salju im tamo penzije, uciteljske plate, iako je odrzavanje takve veze dosta komplikovano i opasno, zbog delovanja albanskih ekstremista.

- Oni ne prezaju ni pred cim samo da bi do kraja isterali Srbe. U tome cutke ucestvuju i snage natovskog KFOR-a. U desetke srpskih naselja NATO-vojnici su upadali radi pretresa. Vidjeniji Srbi su mi govorili da su medju natovskim vojnicima prepoznavali Siptare obucene u NATO-uniforme, koji su im sluzili kao vodici.

Drugi varvarski nacin da se Srbi isteraju sa vekovnih ognjista jeste masovno unistavanje pravoslavnih svetinja na Kosovu. Time zele da Srbima preseku duhovne niti koje ih vezu za tu zemlju.

Trojicki manastir blizu Musutista bio je osnovan jos u XIV veku. Sada lezi u rusevinama. Manastir nije spasilo prisustvo nemackog kontigenta.

Manastir Sv. Urosa kod sela Sarenik, takodje iz XIV veka. Razorili su ga albanski ekstremisti. Sektor americkih "mirotvoraca".

Crkva Svete Trojice u selu Petric (pored Peci, nap. prev.) podignuta je 1992. godine. Srusili su je pripadnici tzv. OVK, u talijanskom sektoru KFOR-a.

Istorija hrama Sv. Nikole u selu Slovinju (kod Lipljana, nap. prev.) pocela je u XVI veku. U nase dane hram je miniran i razoren. Ta zona se nalazi pod kontrolom Engleza.

Na Kosovu je ukupno sruseno vise od 80 (do sada vise od 110, nap. prev.) pravoslavnih crkava i manastira.

- Evo, tu ikonu sv. Jovana Krstitelja iz razrusenog srpskog pravoslavnog hrama sv. proroka Ilije spasili su ruski vojnici. A ovo je ikona Majke Bozje iz istog hrama, koju je albanski terorist udario sekirom.

Jedini manastir na Kosovu koji stite ruski vojnici je Devic, gde su pripadnici nase padobranske jedinice. Tamo se desio ovakav slucaj: grupa Albanaca presla je reku Ibar, napravila zasedu u nedovrsenim kucama na recnoj obali i otvorila vatru na Srbe koji su tuda prolazili, ranivsi nekoliko ljudi. Komandir ruske jedinice je naredio vojnicima (bila su cetvorica) da pucaju na napadace. Oni su potrcali s automatima i brzo oterali teroriste preko reke. To je bio momenat kada je nase vojnike prozeo osecaj ispunjenog duga prema poverenju koje Srbi gaje prema njima.

Roman se s tugom seca svog boravka na Kosovu. Koliko je on tamo sreo divnih ljudi, monaha i mirjana, koji su izgubili nekog od svojih bliznjih i koji svakodnevno rizikuju svoj zivot. Mnogi s nadom gledaju na Rusiju, ali i s velikom paznjom prate dogadjaje na severnom Kavkazu. "Nase Kosovo, to je vasa Cecenija", govore oni. Jos pre godinu dana Srbi su tvrdili da je agresija NATO-a na Jugoslaviju proba u malom za siroku operaciju protiv Rusije. Sada, kad su jucerasnji agresori stali da liju krokodilske suze zbog "ljudskih prava" u Ceceniji, na pamet padaju saopstenja o navodnim zlodelima Srba na Kosovu - saopstenja koja posle okupacije pokrajine nisu nasla dokumentovanu potvrdu.

Lazljivoj i podloj politici dvostrukih merila moze se suprotstaviti savez prijateljstva i uzajamne pomoci. Roman nam je pricao kako mnogi mladi Srbi zele doci u Rusiju, da bi se poklonili nasim svetinjama i druzili sa ruskim vrsnjacima. Za uzvrat, organizacija "Pomoc porodici" pri Srpskoj patrijarsiji spremna je da primi grupe ruskih ucenika i studenata, i da im pokaze srpske manastire.

Andrej Viktorovic Polusin

prevod: Dana B.