MANASTIR LEPAVINA NA SAJMU KNJIGA

Ovogodisnji, 45. Medjunarodni sajam knjiga u Beogradu bio je jedinstven po tome sto je bio u znaku proslave 2000 godina hriscanstva, a otvorio ga je Njegova Svetost Patrijarh Srpski G. G. Pavle. Izuzetnost ove manifestacije se ogledala i po mestu koje je dobilo izdavastvo SPC. Prvi put, od kad se odrzava ova manifestacija, stand SPC je bio u centralnoj hali, gde su sve eparhije, manastiri i duhovni centri imali svoje mesto i mogucnost da pokazu sta su do sada postigli na polju izdavastva. Tako se u potpunosti pokazala sabornost Srpske Crkve. Svi potpuno samostalni, a sabrani u jedno pod okriljem Majke Crkve.

Na Sajmu su pored "Svetigore", "Glasa Crkve", "Besede", manastira Celije, Hilandara, "Trojerucice", Bratstva Svetog Simeona Mirotocivog te Patrijarsije i Bogoslovskog fakulteta, koji su zaista veliki izdavaci (od kojih su neki izlozili i do 70 novih naslova), bili i mali, kao sto su manastir Rukumija i manastir Lepavina.

Izdavacka delatnost manastira Lepavina je bila predstavljena knjigom "Cuda Presvete Bogorodice Lepavinske", casopisom "Put, Istina i Zivot" i audio-kasetom "Kazivanje o casopisu Put, Istina i Zivot i manastiru Lepavini". Iako brojcano mala, ova izdanja su izazvala veliko interesovanje, jer najveci broj posetilaca Sajma je tada prvi put saznao za manastir Lepavinu i cudotvornu ikonu Presvete Bogorodice Lepavinske.

Lepavinska izdanja su bila predstavljena na Prvom programu RTS, radiju "Beograd 202", a najavljen je i siri prikaz u listu "Politika".

Posebno su potresni bili susreti sa ljudima koji su ranije dolazili u manastir ili su trazili molitveno zastupnistvo Presvete Bogorodice Lepavinske. U vreme dok je sa razglasa pustana kaseta o manastiru Lepavini preko stotinu ljudi je doslo da se raspita kakav je to manastir i cudotvorna ikona Majke Bozje.

Jos jednom se potvrdila vecna istina da ko je dobar u malom, dobar je u i u velikom. Izdavacka delatnost manastira Lepavina je kvalitetom, opremom i sadrzajem prezentovanih izdanja potpuno ravna velikim izdavacima Srpske Pravoslavne Crkve.

Radmila Misev