S A O P S T E NJ E

EPISKOPSKOG SAVETA SPC ZA HRVATSKU

U subotu, 6. jula, odrzan je Episkopski savet SPC za Hrvatsku, sa koga donosimo sledece saopstenje za javnost:

"Episkopski savjet Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj odrzao je sastanak 6. jula 2002. u Zagrebu, gdje je raspravljano o primjeni Zakona o pravnom polozaju vjerskih zajednica na nasu Crkvu.

U tom pravcu raspravljalo se pretezno o sadrzaju buduceg ugovora o reguliranju pitanja od zajednickog interesa izmedju Vlade Republike Hrvatske i Srpske pravoslavne crkve - njenog organizacionog dijela u Republici Hrvatskoj. Savjet je razmatrao i prioritete u obnovi objekata ratom porusenih u ovoj godini te druga pitanja od interesa za nasu Crkvu.

Predsjednik Savjeta i Mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije G. Jovan se sastao i sa predstavnicima srpske zajednice u Republici Hrvatskoj, gdje se informirao o izradi zakona o nacionalnim manjinama, popisu stanovnistva, povratku izbjeglica i njihove imovine.

Srpska pravoslavna crkva ce sa paznjom pratiti te znacajne poslove koji su pred nasom zajednicom i hrvatskom drzavom, reagirati na njih te pripomoci da se ispravljajuci neke nepravde ne cine druge", stoji u saopstenju koje je potpisao predsednik Episkopskog saveta i mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije G. Jovan.