Bogorodice-Sergejev manastir

Avgusta 1998-e godine se u crkvenom zivotu Marijske eparhije desio vazan dogadjaj. Prvi put za 70 godina posle 1928-e godine se odrzao Litija – obnovljen je stari pravoslavni obicaj. Taj krsni pohod (Litija) je bio neobican. Iz Voznesenjskog sabora grada Joskar-Olji, u pratnji duhovnistva i mirjana je iznesena ikona Javljanja Presvete Bogorodice Prepodobnom Sergeju Radonjeskom, inace najvaznija Svetinja, sacuvana posle razaranja Carevokoksajskog Bogorodice-Sergejevog zenskog manastira. Put je vodio kroz kilemarske sume, gde se na prolece 1997-e godine, na obali reke Rutki, pocelo sa gradnjom Bogorodice-Seregejevog manastira. Izgradnja je trenutno u toku.

Bogosluzenja se vrse u jos nedovrsenoj Crkvi Javljanja Bozije Majke Prepodobnom Sergeju Radonjeskom, podignutoj u tradicionalnom ruskom drvnom gradjevinarstvu. Pored tog hrama u manastiru se nalazi i mala Crkva Usekovanja Glave Svetog Jovana Pretece. Glavna karakteristika manastira je – da je sva gradnja – hrama, zivotnih i domacih prostorija  - od drveta. Trenutno u manastiru zive 8 zitelja sa namesnikom manastira arhimandritom Davidom.