PROSLAVLJEN PRAZNIK USPENIJA PRESVETE BOGORODICE

U MANASTIRU LEPAVINI

Proslavljanje Uspenija Presvete Bogorodice u manastiru Lepavini zapocelo je bdenijem uoci praznika, na kojem je  sluzio Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski G. Jovan, uz sasluzenje igumana manastira, arhimandrita o Gavrila i jerodjakona Vasilija. Visokopreosveceni Mitropolit G. Jovan je sutradan, na Veliku Gospojinu, u hramu preispunjenom

vernicima sluzio i Svetu arhijerejsku liturgiju uz sasluzenje arhimandrita Gavrila, protojereja-stavrofora Zvonka Pilingera, paroha varazdinskog, protonamesnika Milivoja Topica, jereja Petra Olujica, paroha sisackog, jereja Milomira Gvojica, paroha bjelovarskog i jerodjakona Vasilija. U svojoj besedi narodu Visokopreosveceni je

govorio o znacaju praznika Uspenija Presvete Bogorodice i primera Njenog zivota kojem treba da podrazavamo. Na kraju bogosluzenja

izvrsena je svecana Litija oko manastirskog hrama i  presecen slavski kolac koji je sa velikom ljubavlju umesila kuma manastirske slave gospodja Snezana Petrovic, potpredsednica Asocijacije Kola sprskih sestara iz Trsta.

Nakon bogosluzenja iguman manastira, arhimandrit Gavrilo, je pozvao narod na trpezu ljubavi koja je priredjena u manastirskoj trpezariji. Na kraju trpeze Visokopreosveceni  je takodje poucavao narod o pravilnom zivotu u hriscanskim jevandjelskim vrlinama a slicni razgovori su se vodili i u manastirskom dvoristu gde je narod okruzio Mitropolita i slusao savete i pouke o duhovnom zivotu.

Vecernje bogosluzenje je pocelo u 16 casova. U hramu ispunjenom vernicima cinodejstvovao je jerej Petar Olujic, a Visokopreosveceni je na kraju bogosluzenja odrzao poucnu besedu. U kasnim popodnevnim casovima manastirska bratija, svestenici i narod ispratili su svog Arhijereja.