PROSLAVLJENA MANASTIRSKA SLAVA - PRAZNIK VAVEDENJA PRESVETE BOGORODICE U MANASTIRU LEPAVINI

Proslavljanje Vavedenja Presvete Bogorodice u manastiru Lepavini zapocelo je bdenijem uoci praznika, koje je sluzio iguman manastira Lepavine arhimandrit Gavrilo a sasluzivao je jerodjakon Vasilije. Posle bdenija sabrat manastira, iskusenik Marko Prosenica se ispovedio pred svojim duhovnikom arhimandritom o. Gavrilom i tako se pripremio za polaganje monaskih zaveta i primanje male shime. Sutradan, na sam praznik, Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit zagrebacko-ljubljanski

i cele Italije Gospodin JOVAN sluzio je Svetu arhijerejsku Liturgiju uz sasluzenje arhimandrita o. Gavrila, igumana manastira Lepavine, protojereja-stavrofora Zvonka Pilingera, paroha varazdinskog, protojereja o. Vaje Jovica, staresine hrama i jereja Branislava Jelica iz crkve Sv. Aleksandra Nevskog u Beogradu, jereja Milenka Markovica iz Kufstajna i jerodjakona Vasilija. Za pevnicom je pojao hor crkve "Sveti Aleksandar Nevski" iz Beograda.

Na pocetku Svete Liturgije je svrseni bogoslov Branislav Todoric rukoproizveden u cin cteca i ipodjakona,

a iskusenik Marko Prosenica dao monaske zavete i primio monaski postrig u malu

shimu poveren na duhovno staranje visokoprepodobnom arhimandritu o. Gavrilu: "Evo poveravam ti pred Bogom ovog novopocetnika, poucavaj ga da zivi u strahu Bozjem i u svima dobrodeteljima, pazeci vrlo budno da zbog neradjenja tvog ne pogine dusa njegova, jer imas dati odgovor Bogu za njega u dan Suda". Monahu o. Marku: "Ti pak pokoravaj se starcu kao Hristu, i budi u svemu trpeljiv, smiren poslusan, krotak i cutljiv, pa ces naci blagodat pred Bogom, i spasces se". U produzetku Sv. Liturgije je ipodjakon Branislav procitao zakletvu pred svojim duhovnim ocem arhimandritom Gavrilom, protojerejem-stavroforom Zvonkom Pilingerom, parohom varazdinskim, protojerejem Vajom Jovicem, jerejem Branislavom Jelicem, jerejem Milenkom Markovicem i jerodjakonom Vasilijem, koji su sasluzivali sa Visokopreosvecenim Mitropolitom G. Jovanom. Na odredjeno vreme arhimandrit o. Gavrilo i jerodjakon Vasilije privodili su ipodjakona Branislava za djakonsku hirotoniju.

Tokom Sv. Liturgije novorukopolozeni djakon Branislav je proiznosio jektenije.

Njegovo Visokopreosvestenstvo Gospodin Mitropolit je odrzao praznicnu propoved, u kojoj je govorio o znacaju praznika Vavedenja Presvete

Bogorodice za nas duhovni zivot posebno se osvrcuci na primer Presvete Bogorodice u nasem duhovnom zivotu, Njene potpune predanosti volji Bozjoj povezujuci prorocanstva starozavetnih proroka o Majci Bozjoj. Takodje je izrazio svoju veliku radost sto je nasa Crkva dobila jos jednog poslenika na njivi Gospodnjoj, djakona o. Branislava Todorica i pozeleo mu od Boga svaki duhovni dar u pastirskom radu na korist i spasenje njega samoga i poverenog mu naroda.

Po zavrsetku propovedi, mnogobrojni verni pricestili su se svetim Hristovim

Tajnama a Gospodin Mitropolit je osvetio koljivo i presekao slavske kolace koji je pripremila gospodja Snezana Petrovic i mnogobrojni vernici.

Na kraju Svete Liturgije je okupljenim vernicima podeljena nafora i svi su vernici pozvani u manastirsku trpezariju na praznicni rucak. Za vreme trpeze Njegovo

Visokopreosvestenostvo je poucavao verne hriscanskom zivotu u jevandjelskim vrlinama isticuci primer Presvete Bogorodice i znacaj praznika Njenog Uvodjenja u hram, blagodati Svete Tajne svestenstva i radosti sto monaski zivot u manastiru Lepavini stalno uzrasta u svakom pogledu. Pohvalio je opredelenje monaha Marka Prosenice i pozeleo mu od Boga svako dobro na monaskom putu.

U popodnevnim casovima manastirska bratija, svestenici i narod ispratili su svog Arhijereja.