"Dosli smo sa svim svojim bolima, sa patnjama, sa stradanjima, mukama i nevoljama, da se rasteretimo ovde pred ovom cudotvornom ikonom", kazao je u crkvi manastira Lepavine o. Jovan Radivojevic, paroh vukovarski, dosavsi na dan prenosa mostiju Svetog Save (u subotu, 20. maja 2001.) sa grupom svojih parohijana na poklonjenje Presvetoj Bogorodici Lepavinskoj. Poklonici iz Vukovara, njih oko 170 pristiglih u tri autobusa, sa svojim parohom na celu prisli su manastiru pevajuci hvalu Precistoj Majci Bozjoj, a pojanjem su aktivno ucestvovali i na Svetoj Liturgiji, koju su zajedno odsluzili arhimandrit o. Gavrilo i o. Jovan. Cetrdesetak vernika se ispovedilo i pricestilo Precistim Tajnama Tela i Krvi Gospodnje. O istoriji lepavinskog manastira, mnogo puta stradalnoj, vernicima iz stradalnog grada Vukovara govorio je o. Vasilije, a posle posluzenja i male okrepe ponovo su se u hramu zacule molitve, koje je za sve okupljene ispred cudotvorne ikone uznosio o. Gavrilo. Vukovarski poklonici su iz naseg manastira otisli da posete jos jednu pravoslavnu svetinju, manastir Svete Ane, gde ih je docekala igumanija Magdalina.

"Molitvama Presvete Bogorodice Lepavinske, neka Gospod Bog osnazi, ukrepi i ojaca blagoverni i stradalni pravoslavni narod nas, da bismo hodili stopama zapovesti Hristovih i dostojno nosili krst Gospodnji, koji nam je svima stavljen na rame, kako bismo se udostojili u dan Strasnog Suda stati sa desne strane Gospoda i reci: Dobar smo rat ratovali, trku smo svrsili, veru smo svetu odrzali (2. Tim. 4, 7)", rekao je u svom obracanju o. Jovan, dodavsi na kraju: "Molimo se Presvetoj Bogomajci da podari zdravlje, spasenje, dug zivot nasem o. Gavrilu, da se jos mnogo godina za sve nas i za sve nevoljne, stradalne i bolesne moli pred Njom i da izmoli ono sto mi u molitvama zaistemo. Gospod Bog neka uslisi glas nase molitve".